Nem sok esélyük van az Oroszországban rekedt, túszul ejtett amerikaiaknak

GettyImages-1235106275
2022.03.16. 06:41
A kosárlabdasztár Brittney Griner a legújabb amerikai, akit őrizetbe vettek Oroszországban. Miután Washington gyakorlatilag megszakította a kapcsolatait Moszkvával, a bebörtönzöttek kiszabadítása diplomáciai módszerekkel kizárt.

Az orosz hatóságok szerint a 31 éves Griner poggyászában kannabiszolaj volt, amikor a seremetyevói reptéren őrizetbe vették. Jelentős mennyiségű kábítószer csempészésével vádolták meg. A súlyos bűncselekmény akár 10 évig terjedő börtönbüntetéssel sújtható – jelentette a CNN.

Korábban a 30 éves Trevor Reedet és az 52 éves Paul Whelant tartóztatták le külön-külön más vádakkal. Mindketten börtönbüntetésüket töltik állítólagos bűncselekményekért, amelyeket már jóval az ukrajnai orosz invázió előtt határozottan tagadtak. Az amerikai hatóságok igazságtalannak tartják ítéleteiket.

A kétszeres olimpiai aranyérmes kosárlabdázó Griner az Egyesült Államokban és Oroszországban egyaránt sztárjátékosnak számít. Hazai csapata, az amerikai ligában játszó Phoenix Mercury, illetve az orosz UMMC Jekatyerinburg sikerei kovácsának tartják.

Moszkvai fogva tartásának részleteiről nem sokat tudni. A letartóztatás pontos dátuma és Brittney Griner jelenlegi tartózkodási helye ismeretlen.

A hozzá közelállókat aggasztja a tájékoztatás hiánya. Egy Instagram-posztban Griner felesége, Cherelle megköszönte mindazoknak az együttérzését, akik fohászkodtak Brittney mielőbbi kiszabadulásáért.

A Biden-kormányzat azon fáradozik, hogy kijuttassa Grinert Oroszországból – közölték a kongresszusi fekete csoport tagjai, miután találkoztak az elnökkel.

Egy amerikai képviselő azonban arra hívta fel a figyelmet, hogy Brittney Griner kihozatala Oroszországból „nagyon nehéz lesz”.

„Diplomáciai kapcsolataink Oroszországgal megszűntek létezni” – mondta John Garamendi, a képviselőház katonai bizottságának tagja.

A Reed család az elnökhöz fordult

Trevor Reedet, a 2019 óta Oroszországban fogva tartott volt amerikai tengerészgyalogost 2020 júliusában kilenc év börtönre ítélték, mert egy átdorbézolt éjszaka után veszélyeztette az orosz rendőrök „életét és egészségét” – jelentette a TASZSZ állami hírügynökség. Az orosz hatóságok szerint a fiatalember ellenállt a letartóztatásnak, és a rendőrökre támadt, akik a rendzavarásáról szóló panaszokra reagáltak – tudósított a RIA-Novosztyi orosz állami hírügynökség.

Alina Cibulnik, Reed barátnője, aki aznap este vele volt, erősen vitatta a rendőrségi állításokat. A rendőrség folyamatosan változtatja a történetét – mondta a nő a TASZSZ-nak. A barátnő szerint Reed „túl részeg volt” ahhoz, hogy ellenálljon.

Reed és családja tagadta a vádakat, John Sullivan, az Egyesült Államok oroszországi nagykövete pedig a 2020-as ítélethirdetést követően „az abszurditás színházának” nevezte a tárgyalást. Joey és Paula Reed, Trevor szülei a minap telefonon beszéltek az elnökkel, aki azt mondta, minden nap gondol a fiatalemberre. „Nem fogjuk abbahagyni a kiszabadításáért tett erőfeszítéseket – mondta Biden.

A szülők egyébként attól tartanak, hogy Trevornak tuberkulózisa van, mert vért köhögött, időnként lázas volt és fájt a mellkasa. Állapota csak rosszabbodott azok után, hogy egy baleset folytán valami ráesett egy polcról. A vele folytatott telefonbeszélgetés után apja úgy vélte: talán eltört egy bordája.

Whelant rideg körülmények között tartják börtönben

Paul Whelant, az amerikai, ír, brit és kanadai állampolgárt, szintén volt amerikai tengerészgyalogost 2018-ban egy moszkvai szállodában vették őrizetbe, majd kémkedés vádjával tartóztatták le, amit következetesen tagadott. Az amerikai tisztviselők által igazságtalannak minősített perben, 2020 júniusában 16 év börtönbüntetésre ítélték.

Fogva tartásának helyét és körülményeit, egy távoli munkatábort, zordnak nevezett a CNN riporterével tavaly nyáron folytatott telefonbeszélgetése során. Azt mondta: naphosszat egy ruhagyárban dolgozik, amit „izzasztóüzemnek” nevezett, és ahol „nagyon nehéz orvosi ellátáshoz jutni”.

Whelan – szavai szerint – „napról napra” próbálja átvészelni a helyzetet, és ennek érdekében „pozitívan hozzáállni” a körülményekhez.

Családja szerint azonban Whelant folyamatosan megtorlás éri: magánzárkába került, ahol nem zuhanyozhatott és nem tornázhatott.

Paul testvérei az elmúlt három évben folyamatos kapcsolatban maradtak vele, és a washingtoni törvényhozóknál sürgették kiszabadítását. Nővére, Elizabeth a moszkvai amerikai tisztviselők munkáját dicsérte. A két nemzet közötti kapcsolatok megszakadása azonban minden bizonnyal megnehezíti a Paul Wheelan kiszabadítására tett erőfeszítéseket.

Elizabeth Whelan méltatta fivére kitartását, aki „nem fog behódolni az oroszoknak, és nem fog gyengeséget mutatni”.

(Borítókép: Brittney Griner 2021. szeptember 6-án. Fotó: Michael Hickey / Getty Images Hungary)