Hivatalos: óriási erősítést küld a NATO az ukrán határra
További Külföld cikkek
- Tűlélhető az atomcsapás a saját magánbunkerünkben?
- Iszonyatos fegyverkezésbe kezdtek a görögök, Törökországot ez aggasztja
- Még két hónapot csúszik az űrben rekedt kozmonauták hazatérése, akik júniusban indultak egyhetes kirándulásra
- Helikopter ütközött egy kórház épületének Törökországban, négyen meghaltak
- Vádat emeltek a magdeburgi támadás elkövetője ellen
Stoltenberg elmondta: a tagországok vezetői további, főként védelmet biztosító eszközök, köztük nukleáris, biológiai, vegyi és kiberfenyegetések elleni védelmet szolgáló eszközök, valamint tank- és légitámadást elhárító rendszerek és drónok biztosításáról döntöttek Ukrajna számára.
Mivel a háború új biztonsági környezetet teremtett, határoztak arról is, hogy a NATO megerősíti a szövetség keleti szárnyát, és új, többnemzetiségű harccsoportokat telepít Bulgáriába, Magyarországra, Romániába és Szlovákiába. Gyors reagálású erők negyvenezer katonáját helyezi át a keleti szárnyra, jelentős légi és haditengerészeti eszközökkel együtt.
Rendeletben engedélyezték
A magyar kormány március 7-én kiadott rendelete szerint engedélyezték a NATO reagáló erők Magyarország területén szárazföldi és légi úton történő áthaladását, illetve Magyarországon belül
Baranya megyébe, Fejér megyébe, Komárom-Esztergom megyébe, Győr-Moson-Sopron megyébe, Somogy megyébe, Tolna megyébe, Vas megyébe, Veszprém megyébe, Zala megye területére, Pest megye területének a Duna vonala és Fejér megye által határolt területére, valamint Budapestnek a Duna vonalától nyugatra eső területére való települését.
A NATO-tagországok egyetértettek továbbá abban, hogy el kell kerülni a háború további elmérgesedését és azt, hogy a háború Ukrajna határain túlra terjedjen, hogy Oroszország és a NATO közötti konfliktussá váljon. A szövetség világossá tette: nem részese a konfliktusnak, és nem szállít fegyvereket Ukrajnába – közölte Stoltenberg.
Minden intézkedést és döntést meghozunk annak érdekében, hogy szavatoljuk az összes szövetséges teljes körű biztonságát és védelmét. Intézkedéseink továbbra is megelőző jellegűek, arányosak és nem szolgálják a helyzet elmérgesedését
– tette hozzá a főtitkár.
A szövetségesek az előzetes várakozásokkal összhangban a háború miatt 2022 szeptember 30-ig meghosszabbították Stoltenberg főtitkári mandátumát, közölte hivatalos honlapján a NATO.
Honoured by the decision of #NATO Heads of State and Government to extend my term as Secretary General until 30 September 2023. As we face the biggest security crisis in a generation, we stand united to keep our Alliance strong and our people safe. https://t.co/06YkRkmX8J
— Jens Stoltenberg (@jensstoltenberg) March 24, 2022
Szenvedés és pusztítás
Tájékoztatása szerint a rendkívüli csúcstalálkozó résztvevői nyilatkozatot adtak ki, amelyben feltétel nélküli támogatásukról biztosították Ukrajnát, és felszólították Vlagyimir Putyin orosz elnököt, hogy vessen véget az egy hónapja megkezdett inváziónak. A főtitkár kijelentette: Oroszország Ukrajna elleni agressziója az elmúlt évtizedek legsúlyosabb fenyegetése az euroatlanti biztonságra. A háború emberi szenvedést és pusztítást okoz Ukrajnában, veszélyezteti a békét Európában, és a globális biztonságot.
Stoltenberg közölte: Oroszország megpróbálhat ürügyet teremteni vegyi vagy biológiai fegyverek bevetésére Ukrajnában azzal, hogy az Egyesült Államokat és szövetségeseit vádolja ilyen támadás előkészítésével.
Vlagyimir Putyin orosz elnök retorikája felelőtlen és destabilizáló – fogalmazott, és kifejtette, hogy a NATO aggódik a vegyi vagy biológiai fegyverek esetleges orosz használata miatt. A vegyi fegyverek bármilyen használata ugyanis teljesen megváltoztatná a konfliktus természetét, és messzemenő következményekkel járna a NATO-országokban élőkre is a mérgező anyagok terjedése miatt – tette hozzá.
Elmondta: a szövetség felszólította Oroszországot, hogy kezdjen hitelt érdemlő tárgyalásokat Ukrajnával konkrét eredmények elérése érdekében, kezdve a fenntartható tűzszünettel és csapatai teljes kivonásával Ukrajna területéről.
Oroszországnak a tűzszünet azonnali végrehajtásával kell megmutatnia, hogy komolyan gondolja a béke megteremtését célzó tárgyalásokat Ukrajnával. Felszólították továbbá Kínát és Fehéroroszországot, hogy tartózkodjék az orosz háborús erőfeszítések támogatásától
– közölte.
A NATO főtitkára végezetül beszámolt arról is, hogy a szövetségesek úgy döntöttek: felgyorsítják erőfeszítéseiket, hogy mihamarabb teljesítsék a védelmi kiadásokra vonatkozó vállalásukat.
Az aranykereskedelemből is kizárják Oroszországot
Az Egyesült Államok bejelentette, hogy minden, arannyal összefüggő tranzakciót szankcionálni fog, amelyben orosz bankok is részt vesznek.
A későbbiekben még több tucat hadiipari vállalatra és az orosz parlament 328 tagjára is további intézkedéseket fognak kivetni.
A G7 országok el akarják kerülni az orosz élelmiszerek exporttilalmát
Csütörtökön a világ vezető gazdasági hatalmai (G7) is csúcstalálkozót tartottak Brüsszelben a háború miatt. A találkozó után kiadott közleményben a következő fő tételek szerepelnek:
- Felszólítják Oroszországot, hogy nyissanak biztonságos folyosókat a segélyszállítmányoknak Mariupolba és a többi nagyvárosba.
- Felszólítják Belaruszt, hogy ne vessék be haderejüket Ukrajna ellen.
- Amennyiben szükséges, további szankciókat fognak hozni Oroszországgal szemben.
- Továbbra is segítséget nyújtanak Ukrajnának a kibertámadások ellen.
- Figyelmeztetik Oroszországot, hogy a kémiai, biológiai vagy nukleáris fegyverek esetleges bevetése komoly következményekkel fog járni.
- Kiterjesztik a menekülteknek nyújtott segítségnyújtást.
- Lépéseket tesznek, hogy csökkentsék az energiafüggést Oroszországtól.
- Mindenképpen el kívánják kerülni az orosz élelmiszerek exporttilalmát, és ezt kérik a világ többi országától is.
Az ukrán elnök korlátlan katonai segítséget kér a NATO-tól
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök videokapcsolaton keresztüli bejelentkezésében sürgette a NATO vezetőit, hogy biztosítsanak országa számára „korlátlan katonai segítséget”.
Beszédében Zelenszkij kitért arra, hogy vadászrepülőkre, páncélosokra és komolyabb légvédelmi és hadihajó-elhárító fegyverekre van szüksége a védekezéshez.
Az elnök azt is elmondta, hogy az évek során Oroszország jelentős mértékben finanszírozta katonai erejét, és
óriási pénzeket fektetett a halálba, miközben a világ az életbe invesztált.
Boris Johnson: A történelem ítélőszéke elé fogunk kerülni, ha nem adunk meg minden lehetséges segítséget
Boris Johnson brit miniszterelnök a NATO vezetőivel tartott zárt körű megbeszélésen elmondta, hogy muszáj további jelentős mennyiségű támadófegyvert átadni Ukrajnának.
A politikus közölte, hogy a Nyugat nem számolhat azzal, hogy Oroszország vissza fog vonulni, és amennyiben
nem adunk meg minden lehetséges segítséget, a történelem ítélőszéke elé fogunk kerülni.
A lapnak név nélkül nyilatkozó forrás elmondta, hogy Johnson szerint mindannyian azt szeretnék, ha Putyin végre „észhez térne, és visszafordítaná a tankjait”, ez azonban nem fog megtörténni.
Csak előre tud menni, egyszerűen nincs hátramenet a sebváltóján
– fogalmazott a brit kormányfő.
Folyamatosan figyelemmel kísérjük az orosz–ukrán háború eseményeit , csütörtöki percről percre frissülő hírfolyamunkat itt találja.
(Borítókép: Jens Stoltenberg NATO-főtitkár sajtótájékoztatót tart a NATO brüsszeli főhadiszállásán 2022. március 24-én. Fotó: Kenzo Tribouillard / AFP)