Ez történt a háború 33. napján
További Külföld cikkek
- Mégsem akar szenátor lenni Donald Trump fiának felesége
- Lezuhant egy kisrepülőgép egy brazíliai üdülővárosban
- Túlélhető az atomcsapás a saját magánbunkerünkben?
- Iszonyatos fegyverkezésbe kezdtek a görögök, Törökországot ez aggasztja
- Még két hónapot csúszik az űrben rekedt kozmonauták hazatérése, akik júniusban indultak egyhetes kirándulásra
Kedden kezdődhetnek az Oroszország és Ukrajna közötti isztambuli béketárgyalások. Az eredeti tervek szerint a tárgyalásokat hétfőn tartották volna, de a Kreml közölte, hogy csúszik az időpont. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerint ez azért nem sikerült, mert a tárgyalófelek csak hétfőn érkeztek meg Törökországba.
Eközben a nemzetközi média arról számolt be, hogy Roman Abramovics orosz oligarchánál és az ukrán béketárgyalók két tagjánál mérgezéses tüneteket figyeltek meg, miután a hónap elején Kijevben találkoztak. A tünetek között szerepelt a
- vörös szem,
- állandó és fájdalmas könnyezés,
- bőrgyulladás,
- viszketés és hámlás a kézen és az arcon.
A delegáció tagjainak állapota azóta már javult, nincsenek életveszélyben. Ukrajna elnökét, Volodimir Zelenszkijt, aki találkozott Abramoviccsal, ez nem érintette. Az esetet vizsgáló nyugati szakértők szerint nehéz megállapítani, hogy a tüneteket vegyi vagy biológiai támadás, esetleg valamilyen elektromágneses sugárzás okozta.
A tárgyalócsapat minden tagja napon normálisan dolgozik
– reagált Mihajlo Podoljak a hírre. Az elnöki hivatal vezetője hozzátette, hogy rengeteg a spekuláció és a különféle összeesküvés-elmélet.
Ezért még egyszer megismétlem: a tárgyalócsoportok tagjai ma normál üzemmódban dolgoznak
– hangsúlyozta.
Hatalmas a veszteség mindkét oldalon
Az orosz védelmi minisztérium szóvivője, Igor Konasenkov összefoglalója szerint az ukrán fegyveres erők a háború kezdete óta
- 123 repülőgépet,
- 74 helikoptert,
- 309 drónt,
- 1721 harckocsit és páncélozott harcjárművet,
- 172 rakéta-sorozatvetőt,
- 721 tüzérségi löveget és aknavetőt, valamint
- 1568 különleges katonai járművet veszítettek.
Az ukránok az ellenséges Oroszország veszteségeit közölték, miszerint az orosz fegyveres erők eddig megsemmisítettek
- 17 ezer katonát,
- 54 légvédelmi eszközt,
- 586 tankot,
- 1694 páncélozott járművet,
- 1150 szállítójárművet,
- 123 repülőgépet,
- 127 helikoptert,
- 66 drónt,
- 7 hajót és
- 21 egyéb hadászati berendezést.
Julija Szviridenko ukrán gazdasági miniszter szerint az orosz invázió eddig 564,9 milliárd dollárba került Ukrajnának.
Mariupol ostrom alatt, Irpiny felszabadult, Kijev támadásra készül
A mariupoli polgármester tájékoztatása szerint jelenleg körülbelül 170 ezer állampolgár van a három hete ostrom alatt lévő Mariupolban. Vadim Bojcsenko szerint azonban az orosz hadsereg nem azért jött, hogy Mariupolt „felszabadítsa”, hanem azért, hogy eltörölje a föld színéről. A bombázások miatt a lakóépületek kilencven százaléka rongálódott meg, negyven százalékuk helyreállíthatatlan.
A helyi városvezetés tájékoztatása szerint eddig Mariupolban csaknem ötezer ember halt meg, közülük 210-en gyerekek voltak.
Eközben a kijevi régióban található Irpiny városa felszabadult a megszállás alól. Korábban Vagyim Denyiszenko, a belügyminisztérium vezetőjének tanácsadója elmondta, hogy az ukrán fegyveres erők ellentámadást indítottak a kijevi régió egyes részein. Denyiszenko három nappal ezelőtt elmondta, komoly harcok zajlanak Barisivka, Hosztomel és Irpiny térségében.
Kijevben azonban nem csillapodnak a kedélyek, a helyiek arra számítanak, hogy az ellenállás és a kijevi területek visszafoglalására válaszul heves rakétatámadásokkal készülnek az oroszok. Kiss Dániel, az Index helyszíni tudósítója szerint egyre több robbanást lehet hallani a térségben, amelyek leginkább a levegőben következnek be.
Kijev dicsekszik…
Az ukrán katonai hírszerzés vezetője, Kirilo Budanov azt állítja:
Kijevnek kiterjedt ügynökhálózata van Oroszország katonai, politikai és pénzügyi vezetésében, beleértve a Kremlt is.
Szerinte ennek köszönhetően semmisítettek meg nemrég egy partra szálló hajót az Azovi-tenger partján fekvő Bergyanszkban. Budanov kiemelte, hogy Ukrajna védői készen állnak hosszú háborúra, de szükségük van még több vadászrepülőgépre, valamint légvédelmi és rakétavédelmi rendszerre.
…Moszkva mindenre talál megoldást
Az Európai Unió mindeközben azon dolgozik, hogy minél gyorsabban megoldást találjon az orosz energiafüggőségre. Úgy határoztak, hogy inkább drágábban, de más forrásokból szerzik be a nyersanyagokat.
Az előkészületeket persze a Kreml sem hagyta szó nélkül. Dmitrij Peszkov, Vlagyimir Putyin szóvivője úgy fogalmazott, hogy a kieső európai olajkeresletet Délkelet-Ázsia fogja kiegyenlíteni. Ugyanakkor hozzátette: a prémiumszintű európai olajpiac hiánya valóban jelentős, de kompenzációs mechanizmusokat fognak életbe léptetni ennek kezelésére.
Moszkva emellett nem tett le az elképzeléséről, miszerint a barátságtalan országok listáján szereplő országoktól csak rubelben fogadja el a kifizetéseket a földgázért. Vlagyimir Putyin március 31-ig várja a Miniszteri Kabinet, az orosz Nemzeti Bank és a Gazprom jelentését a fizetési pénznem megváltoztatásáról.
A TASZSZ összefoglalója szerint az EU két országa – Finnország és Bulgária – 100 százalékban függ az oroszországi gázszállítástól. Németországban az orosz gáz 61,9 százalékot tesz ki, de a többi európai országban is magas az energiafüggőség
- Görögország: 96,4 százalék
- Szlovákia: 84,1 százalék
- Lettország: 76,5 százalék
- Ausztria: 70,1 százalék
- Lengyelország: 64,2 százalék
- Magyarország: 64,1 százalék
- Csehország: 57,7 százalék
- Dánia: 53,1 százalék
A G7-országok azonban kijelentették, hogy ők nem hajlandóak rubelben fizetni az orosz gázért. Szerintük Vlagyimir Putyin orosz elnök kísérlete az elszámolás pénznemének egyoldalú megváltoztatására egyértelmű szerződésszegést jelent.
(Borítókép: Kiégett autók Harkivban 2022. március 28-án. Fotó: Thomas Peter / Reuters)