Oroszország pénteken közölte, hogy visszavonják tizenöt nemzetközi civil szervezet, köztük például az Amnesty International vagy a Human Rights Watch működési engedélyét, amivel kitiltották őket az országból.
A civil szervezetek úgy reagáltak, hogy így is megtalálják a módját, hogy dokumentálják az emberi jogi visszaéléseket.
The Russian government had already made it abundantly clear that it has no use for any facts regarding the protection of civilians in #Ukraine.
— Human Rights Watch (@hrw) April 8, 2022
This is just one small further proof of that.
A Human Rights Watch bejegyzésében azt írták: az orosz kormány 30 év után döntött a kitiltásuk mellett. Hozzátették, hogy egy törvényi szabályozásra hivatkoztak, de szerintük egyértelmű, hogy az ukrajnai emberi jogi visszaélésekről való riportjaik miatt született a döntés.
A bejegyzés alatt közzétett kommentjükben a szervezet arra is visszautalt, hogy már a Szovjetunióban elkövetett emberi jogi visszaéléseket is dokumentálták, amikor még egyáltalán nem voltak jelen az országban.
Akkor is megtaláltuk a módját annak, hogy dokumentáljuk az emberi jogi visszaéléseket, és ez a jövőben is így lesz
– írták. Hasonló üzenetet tett közzé az Amnesty International amerikai részlege is.
“The authorities are deeply mistaken if they believe that by closing down our office in Moscow they will stop our work documenting and exposing human rights violations.
— Amnesty International USA (@amnestyusa) April 8, 2022
A hatóságok nagyot tévednek, ha azt hiszik, hogy a moszkvai irodánk bezárása után abba fogjuk hagyni az emberi jogi visszaélések feltárását, nyilvánosságra hozatalát
– írták a bejegyzésben, és hozzátették: „valamit biztos jól csináltak”, ha a Kreml most el akarja hallgattatni őket.
Ben Wallace brit védelmi miniszter pénteken bejelentette, hogy Masztiff típusú páncélos szállítójárműveket küldenek Ukrajnának.
Szerdán derült ki, hogy a brit kormány páncélozott harcjárműveket küldhet Ukrajnába, amely az eddigieknél is nagyobb katonai segítséget jelentene. A két lehetséges „jelölt” a Masztiff, illetve a Jackal (Sakál) nevű járművek voltak. A kettő között az elsődleges különbség, hogy az utóbbi nagyobb hatótávolságú felderítőakciókra alkalmasabb lehet.
🚨#BREAKING: UK drawing up plans to send armoured vehicles to Ukraine, including protected patrol vehicles, such as the Mastiff, or vehicles like the Jackal, which can be used for LRRP.
— MEP OSINT (@MEPOSINT) April 6, 2022
Training to be conducted in an Allied Eastern Europe by British troops. (@Reuters) pic.twitter.com/PPIv0eP45p
A védelmi miniszter most közölte, hogy a Masztiffok mellett tették le a voksukat, az viszont egyelőre nem derült ki, hogy pontosan hány járművet küldenek majd. A járművek felszerelhetők 7,62 milliméteres géppuskákkal, 12,7 milliméteres nehéz géppuskákkal, valamint 40 milliméteres gránátvetőkkel is. A páncélzatuk pedig még a szokásosnál is vastagabb, jobb védelmet nyújt.
A járművek egyébként az afganisztáni NATO-misszióban már helytálltak, azonban bizonyos, csak a brit hadseregben használt felszerelést eltávolítanak majd belőlük. A kiképzőtisztek pedig egy Ukrajnával szomszédos országokban fogják betanítani a használatra az ukrán katonákat.
Jó reggelt!
Indul szombati hírfolyamunk, melyben percről percre beszámolunk az orosz–ukrán háború fejleményeiről, a legfrissebb hírekről.
A tegnapi hírfolyamunkat itt találja, a nap legfontosabb történéseit ebben a cikkünkben foglaltuk össze.