- Külföld
- koronavírus
- koronavírus a világban
- kína
- vesztegzár
- egyesült államok
- sanghaj
- covid-19
- külügyminisztérium
Sanghaj elhagyására szólította fel a nagykövetség dolgozóit az amerikai külügyminisztérium
További Külföld cikkek
- Elfogatóparancsot adott ki a Nemzetközi Törvényszék az izraeli miniszterelnök ellen
- Egy szakértő nem zárja ki, hogy Donald Trump nukleáris fegyvert adna Ukrajnának
- Meghalt John Prescott
- Szardínián köthetnek ki a Donald Trump által elüldözött amerikaiak
- Gigantikus pert akasztanak a Netflix nyakába a Jake Paul–Mike Tyson-meccs miatt
Az amerikai külügyminisztérium hétfő késő este kiadott közleményében továbbá aggodalmát fejezte ki a kínai hatóságok felé a városban tartózkodó amerikai állampolgárok biztonságát és jólétét illetően.
A 26 millió lakosú Sanghajban alkalmazott vesztegzár és egyéb korlátozó, valamint szűrő intézkedések egyike a legszigorúbbaknak azóta, hogy a vírus megjelent Kínában. Sanghajban március 28-án léptették életbe az eredetileg kétszakaszosra tervezett vesztegzárat, amely alapján előbb a város keleti, majd április 1-jétől a nyugati részeit zárták le.
Miután azonban a tömeges tesztelésekből nagyszámú fertőzöttet szűrtek ki a város minden részén, a hatóságok a vesztegzár meghosszabbítása mellett döntöttek. Az intézkedések miatt azonban a város lakói egyebek mellett akadozó élelmiszer-ellátásra, élelmiszerhiányra, valamint esetenként a szükséges orvosi ellátás hiányára panaszkodtak.
A városban csaknem száz, ideiglenes kórházat hoztak létre, több tízezer ágyas kapacitást biztosítva a fertőzöttek elkülönítésére. A karanténközpontokkal kapcsolatban azonban szintén sokan panaszkodtak, a többi közt a kényelmetlen körülmények, valamint amiatt, hogy a hatóságok a panaszmentes fertőzöttek számára sem tették lehetővé az otthoni karantént.
A mereven alkalmazott járványügyi óvintézkedésekre világítanak rá az olyan esetek is, amelyekben gyermekeket szüleiktől elválasztva helyeztek megfigyelés alá. A sanghaji hatóságok időközben lehetővé tették, hogy egy szülő kiskorú gyermekével együtt vonuljon karanténba a gyermek fertőzöttsége esetén.
A kínai internetezők körében nagy port kavart egy olyan eset is, amelyben járványügyi dolgozók agyonverték egy fertőzöttként azonosított sanghaji kutyáját. Az esetet a sanghaji hatóságok egyedi túlkapásnak minősítették, mindazonáltal nem volt példa nélküli: Kína más részeiről is érkeztek hasonló beszámolók.
Az Egyesült Államok pekingi nagykövetsége már a múlt héten közölte, hogy lehetővé teszik a sanghaji amerikai főkonzulátus nem nélkülözhetetlen munkatársai számára a város elhagyását. Az amerikai nagykövetség továbbá figyelmeztetést adott ki állampolgárai számára, miszerint „önkényes” járványügyi intézkedésekre kell számítaniuk Kínában. Csao Li-csien kínai külügyi szóvivő akkor alaptalan rágalmazással vádolta meg az amerikai felet, és védelmébe vette a kínai járványügyi intézkedéseket – számolt be az MTI.