Szlovéniában a baloldal győzött a választásokon, de el is vesztette azt
További Külföld cikkek
- Hatvan év után végleg kivonul az egyik legnagyobb európai ország Csádból
- Fidesz−KDNP EP-delegációja: A fizikai bántalmazás nem fér be a véleménynyilvánítás szabadságának keretei közé
- Izland elnöke bemutatta a csak női vezetőkből álló új kormányt
- Meglátogatta a horvát egészségügyi miniszter a zágrábi késelőt, rejtély, miről beszélhettek
- Szijjártó Péter a RIA Novosztyinak: Az amerikai kormányzat politikai bosszút indított Magyarország ellen
Újdonság talán az, hogy egy korábban nem létező párt nyert Szlovéniában, hiszen az új miniszterelnök, Robert Golob, 2022 januárjában lett a Szabadság Mozgalom nevű zöld párt elnöke és nyerte meg a választásokat. Tulajdonképpen azért nyert Golob, mert pártja gyűjtötte be a korábbi baloldali szavazatokat, tehát elmondható az alakulatról, hogy egy liberális, zöld, baloldali formáció.
Kiss Rajmund hangsúlyozta, hogy bár baloldali győzelem született az országban, azonban a régi baloldal gyakorlatilag megsemmisült, mert nem érte el a négyszázalékos parlementi küszöböt Marjan Sarec volt miniszterelnök balközép pártja (LMS) és Alenka Bratusek volt kormányfő pártja (SAB) sem.
2020-ban nem voltak választások Szlovéniában. Akkor egy nyugdíjrefom miatt bukott meg a kisebbségi kormány, mert a szavazók 2018-ban, az előző választásokon, nem arra adtak felhatalmazást, hogy Janez Jansával és a Szlovén Demokrata Párttal kormányozzanak együtt, ami később mégis bekövetkezett. A Jansa-kormány 2020 márciusában lépett hivatalba, és az nem volt egy könnyű időszak, mert berobbant a világjárvány, majd az azt követő gazdasági lassulás, amely azonban nem érintette annyira súlyosan a szlovén gazdaságot.
A bukás előszele és a környezetvédelmi érzékenység mutatója volt az a felháborodás, amikor tavaly tavasszal elfogadták egy vízügyi törvény módosítását, amely lehetővé tette volna a folyók, tavak és a tengerparton kisebb sport és turisztikai vendéglátóhelyek létesítését. Az ezzel kapcsolatban kiírt népszavazáson a tervezetet 87 százalékos többséggel szavazták le az emberek. A referendum ilyen arányú elutasítása már jól mutatta, hogy a szlovén szavazók érzékenyek a környezetvédelmi kérdésekre.
Ha számokban nézzük, akkor azt látjuk, hogy míg négy éve a szlovén választók 52 százaléka voksolt, addig 2022-ben már mintegy 70 százalékos volt a részvételi arány.
Magyar kisebbségi képviselő is lesz a szlovén parlamentben
Borut Pahor államfő már vasárnap kijelentette, hogy a relatív győztesnek, vagyis elsőként Robert Golobnak ad mandátumot a kormányalakításra. Ez után a parlamentnek legkorábban 48 óra múlva, legkésőbb 7 napon belül szavaznia kell a miniszterelnök-jelöltről. Golob is jelezte már, hogy a szocdemekkel szeretne koalíciót alakítani. Vagyis Golob Szabadság Mozgalmának 41 és a szociáldemokraták 7 képviselői helye már kényelmes mozgásteret enged majd az új kormánynak a 90 fős szlovén parlamentben.
A 90 mandátumból egy-egy jár a magyar és az olasz kisebbségnek. Jelenleg mintegy 15 ezer magyar él a Muraközben. A garantált magyar kisebbségi képviselői helyet – amelyért hárman indultak – ismét Horváth Ferenc, a Muravidéki Magyar Önkormányzati Nemzeti Közösség Tanácsának elnöke szerezte meg. Ő egyébként jó kapcsolatok ápolt a korábbi Jansa-kormánnyal is.
„Szlovénia fontos partnere Magyarországnak, és az a célunk, hogy a közös érdekek mentén alakítsunk ki jó kapcsolatot az új ljubljanai vezetéssel is” – hangsúlyozta az MCC Nemzetközi Kapcsolatok Iskola Diplomáciai műhelyvezetője.
(Borítókép: Robert Golob, a szlovén balközép Szabadság Mozgalom (Gibanje Svoboda) vezetője beszédet mond a Borut Pahor szlovén elnökkel folytatott találkozója után Ljubljanában 2022. április 26-án. Fotó: MTI/AP)