Megtámadták a Kígyó-szigetet, mindenki meghalt
További Külföld cikkek
- Itt a paktum az ukrajnai háborúról és a migrációról, amelyet Dömötör Csaba szerint a tiszások megpróbáltak elsunnyogni
- Elhárult az utolsó akadály, megszavazták az Európai Bizottságot
- Ursula von der Leyen: Oroszország bármire képes, hogy megállítsa az országok európai integrációját
- A DK EP-képviselői nemmel szavaznak az új Európai Bizottságra
- Vizsgálhatják a TikTok romániai elnökválasztásban játszott szerepét
Az ideiglenesen megszállt Kígyó-szigetre mértek csapást az ukrán fegyveresek, a támadás következtében minden orosz katona életét vesztette – közölte Roman Cimbaljuk újságíró.
Előző nap 8 katona hagyta el a szigetet, ők a Krím területére távoztak. Az egyik evakuált szerint a parancsnokság tudta, hogy a szigetet meg fogják támadni, de semmilyen intézkedés nem történt
– írta közösségi oldalán az újságíró, aki szerint ezeket a katonákat az orosz vezetés eltűntnek tekinti.
Hetek óta orosz kézen a sziget
Mint azt megírtuk, korábban a Kígyó-szigeten tizenhárom ukrán határőr tartózkodott, amikor megjelent egy orosz hadihajó. Az oroszok rádión fegyverletételre szólították fel a határőröket, ami ez után történt, azt a közösségi médiában terjedő hangfelvételekből tudjuk. Miután ezek a felvételek elterjedtek, világszerte az ukrán ellenállás szimbólumává váltak.
„Ismétlem, tegyék le a fegyvereket, és adják meg magukat, különben tüzet nyitunk. Vették?” – hangzik az orosz hadihajó üzenete. Majd az egyik határőr megkérdezte a parancsnokukat: „Megmondjam nekik, hogy kapják be?” „Feltétlenül” – hangzik a válasz.
A határőr ez után visszafordul a mikrofonhoz, felerősíti a hangerőt, és közli az oroszokkal, hogy bekaphatják. (Szó szerint azt mondja: „Russzkéj vijennéj koráblj, idé nahuj!” – azaz: Orosz hadihajó, menj a f*szba!)
Sokáig úgy lehetett tudni, hogy a határőrök valamennyien hősi halált haltak, de később kiderült, hogy életben vannak, és egy fogolycsere keretében haza is térhettek. Mindannyian megkapták az Ukrajna Hőse kitüntetést, amely a legmagasabb adományozható kitüntetés Ukrajnában. A sziget azóta orosz ellenőrzés alatt állt.
Az orosz–ukrán háború eseményeit folyamatosan követjük, szerdai élő hírfolyamunk ide kattintva érhető el.
(Borítókép: A Kígyó-sziget. Fotó: Wikipédia)