Az oroszok pipák, de Finnország bejelentette NATO-csatlakozási szándékát
További Külföld cikkek
- Az első zuhanást még túlélte a szlovéniai Alpokban meghalt magyar túrázó
- Izrael rakétatámadást hajtott végre Jemenben, kis híján a WHO vezetőjét is eltalálták
- Sikeres csúcstámadás után eltűnt két olasz hegymászó, napok óta keresik őket
- Felfoghatatlan összeget lehet nyerni egy amerikai lottón
- Legalább hárman meghaltak egy buszbalesetben Norvégiában
Finnország várhatóan csütörtökön jelenti be csatlakozási szándékát a NATO-hoz, amelyet Svédország is hamarosan követhet. A NATO-szövetségesek arra számítanak, hogy Finnország és Svédország gyorsan megkapja a tagságot – számolt be korábban a Guardian.
Moszkva: Súlyos következményei lehetnek
Moszkva egyébként többször is figyelmeztette a két országot, mondván, hogy a szövetséghez való csatlakozás súlyos katonai és politikai következményekkel járhat. Azonban Boris Johnson brit miniszterelnök szerdán ígéretet tett arra, hogy megvédi Svédországot és Finnországot az esetleges orosz fenyegetésekkel szemben.
Arra a kérdésre, hogy Finnország provokálná-e Oroszországot a NATO-hoz való csatlakozással, Sauli Niinistö finn elnök azt mondta, hogy az egész helyzetért Putyin a hibás: „Az én válaszom az lenne, hogy ti okoztátok ezt. Nézzetek tükörbe.”
Támogatva
Közben a finn államfő és a finn miniszterelnök közös közleményben bejelentette csütörtökön: támogatják, hogy Finnország benyújtsa csatlakozási kérelmét a NATO-hoz. Sauli Niinistö elnök és Sanna Marin kormányfő úgy fogalmazott: Finnországnak haladéktalanul be kell adnia tagsági jelentkezését. Reményüket fejezték ki, hogy az ehhez szükséges lépéseket gyorsan, pár napon belül megteszik Helsinkiben.
A hagyományosan semleges Finnországnak 1300 kilométer hosszú közös határa van Oroszországgal, és mindeddig nem fontolgatta, hogy csatlakozna az észak-atlanti szövetséghez. A Krím félsziget Oroszországhoz csatolása, 2014 óta viszont Helsinki fokozatosan erősítette együttműködését a NATO-val, a február végén Ukrajna ellen indított háború pedig határozott irányváltást hozott a kérdésben.
Erősítené a NATO-t
Finnország NATO-csatlakozási törekvésének fényében a szövetség főtitkára, Jens Stoltenberg szerint az ország tagsága mind a NATO-t, mind Finnországot erősítené. „Ha Finnország a jelentkezés mellett döntene, nagy szeretettel üdvözölnék a NATO-ban, a csatlakozási folyamat zökkenőmentes, gyors lenne” – jelentette ki. Hozzátette: Finnország a NATO egyik legközelebbi partnere, ahol kiforrott a demokrácia, tagja az Európai Uniónak, és hozzájárul az euro-atlanti partnerség biztonságához.
A szintén hagyományosan semleges Svédországgal együtt Finnország az Oroszország által megindított háború kezdete óta egyértelmű hajlandóságot kezdett mutatni arra, hogy fontolóra vegye a NATO-tagságot. Az utóbbi hónapokban a finn közvélemény érezhetően támogatni kezdte a csatlakozás ötletét, és a legutóbbi felmérés már a NATO-tagság 76 százalékos támogatottságát jelezte, és csak 12 százalék utasította el a jelentkezést. Az ukrajnai háború előtti években az ország esetleges NATO-tagságát csak a finnek nagyjából 25 százaléka pártolta.
Svédországban a kormányzó Svéd Szociáldemokrata Párt vasárnap ismerteti álláspontját azzal kapcsolatban, hogy az ország beadja-e csatlakozási kérelmét a NATO-hoz.
Morawiecki üdvözölte Finnország csatlakozási szándékát
Csütörtökön Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő a közösségi médiában üdvözölte, hogy Finnország a NATO-csatlakozási kérelem benyújtását tervezi. Morawiecki úgy ítélte meg: a finn döntés „nagyon jó hírt jelent Európa és Lengyelország biztonsága számára”. Varsó Finnország minél gyorsabb csatlakozása mellett áll ki – tette hozzá a lengyel kormányfő.
(Borítókép: Boris Johnson brit miniszterelnök és Sauli Niinistö finn elnök 2022. május 11-én Helsinkiben. Fotó: Frank Augstein / POOL / AFP)