- Külföld
- háború
- oroszország
- orosz-ukrán-konfliktus
- infláció
- gazdasági válság
- joe biden
- vlagyimir putyin
- szankciók
- ukrajna
Putyin beszélt a szankciókról, miközben Biden kapott hideget és meleget
További Külföld cikkek
- Így vadásszák le az ukránok a Putyinhoz hű embereket
- Fordulat jön Ukrajna fegyverellátásában, színre lépett a NATO
- Merényletet terveztek Ferenc pápa ellen, részleteket közölt az egyházfő
- Az egész világ Oroszországra figyel, érkezhet a megtorlás a moszkvai merényletre
- Uniós eljárás indul a TikTok ellen a romániai választásokba történő „beavatkozás” miatt
Vlagyimir Putyin orosz elnök úgy vélte:
Sok tekintetben ezek a szankciók globális válságot provokálnak. Szerzőik, akiket rövidlátó, felfuvalkodott politikai ambíciók vezérelnek a ruszofóbia mellett, leginkább saját nemzeti érdekeiket, saját gazdaságukat, saját polgáraik jólétét sújtják.
Rámutatott, hogy egyes országokban az infláció már nagyon közel van az évi 20 százalékhoz, az euróövezet egészében pedig az árak több mint 11 százalékkal emelkedtek. Emlékeztetett arra, hogy az elmúlt két hónapban – az ukrajnai háború kirobbantása óta – az orosz kormány egy sor megbeszélést tartott a régiók vezetőivel, a központi bank vezetésével és az üzleti élet képviselőivel együtt az orosz gazdaság fenntartható fejlődésének biztosítása érdekében.
Megjegyezte:
ezt a munkát a nehéz globális helyzet és a nyugati országok szankciós nyomásának figyelembevételével kell elvégezni.
Putyin a „dominanciájukat” védő nyugati országokat okolta az Oroszország elleni szankciók globális következményeiért, köztük a számos államban esetlegesen bekövetkező éhínségért. Álláspontja szerint az Oroszország elleni szankciók folytatódása az Európai Unió számára is visszafordíthatatlan következményekkel járhat.
Úgy vélekedett: Oroszország megbirkózik majd a külső kihívásokkal, köszönhetően az elmúlt évek felelős makrogazdasági politikájának és a gazdasági szuverenitás, a technológiai és élelmiszer-biztonság megerősítésére irányuló rendszerszintű döntéseknek.
Rámutatott:
AZ OROSZ GYÁRTÓVÁLLALATOK FOKOZATOSAN ELFOGLALJÁK A HAZAI PIACON A NEM JÓHISZEMŰ PARTNEREK TÁVOZÁSA MIATT MEGÜRESEDETT RÉSEKET.
Az amerikai elnök kapott hideget-meleget
A Washington Times azt írta, hogy súlyos hiba Joe Biden amerikai elnök részéről az a stratégia, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnököt okolja az amerikai vágtató inflációért és az emelkedő üzemanyagárakért, mivel a felelősség áthárítása nem menti fel Biden elnököt és a Demokrata Párt politikusait a probléma megoldásának felelőssége alól.
Jeff Mordock, a jobboldali-konzervatív amerikai napilap fehér házi tudósítója szerint fél évvel a novemberi félidős választások előtt az amerikai elnök abban bízik: a választók „vevők lesznek” arra, hogy inkább Vlagyimir Putyint hibáztassák, ne pedig Joe Bident a „csillagászati magasságokba” emelkedő amerikai benzin- és élelmiszerárak miatt.
A napilap szerint Biden elnök már az Ukrajna elleni orosz támadás február 24-i megindítását megelőzően – és azóta is – „Putyin árfelhajtásának” nevezi az inflációt.
Amikor Putyint démonizálja, Biden elnök a saját impotenciájáról tesz tanúbizonyságot az emelkedő fogyasztói árak letörésével kapcsolatban
– idézte a lap Robert Rowland szakértőt, aki a Kansasi Egyetemen oktat.
Biden szerint is elfogadhatatlanul magas az infláció
A hét közepén az elnök maga is elismerte, hogy az infláció szintje elfogadhatatlanul magas. A washingtoni szövetségi munkaügyi minisztérium legutóbbi jelentése szerint az amerikai fogyasztói árak emelkedése áprilisban is folytatódott, és Biden elnök ezzel kapcsolatban kijelentette, hogy ennek megállítása lesz a legfontosabb gazdasági prioritása.
A Fehér Ház vezetője szintén az orosz elnökre hárította az infláció miatti felelősséget, amikor szerdán Illinois államban egy családi gazdaságban tett látogatást.
Az Egyesült Államok kétfrontos háborút vív. Itthon az inflációval és az emelkedő árakkal küzdünk. Ukrajnában pedig az ukránoknak segítünk megvédeni demokráciájukat, és táplálni az éhezőket, akik az orosz atrocitások miatt nem jutnak élelemhez"
– mondta Illinois-ban Biden.
Az amerikai munkaügyi minisztérium szerint a fogyasztói árindex (CPI), amely az amerikai infláció egyik legfontosabb mérőszáma, márciusban 8,5 százalékkal, áprilisban pedig további 8,3 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbi adatokhoz képest, ráadásul utóbbi magasabb volt, mint az amerikai tőzsdei szakértők által előre jelzett 8,1 százalék.
Az orosz–ukrán háborúról szóló csütörtöki percről percre közvetítésünket itt olvashatja.
(Borítókép: Joe Biden amerikai elnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök amerikai–orosz csúcstalálkozóra érkezik Genfbe 2021. június 16-án. Fotó: SAUL LOEB / POOL / AFP)