- Külföld
- orosz-ukrán-konfliktus
- olajembargó
- szankciók
- tiltakozás
- magyarország
- orbán viktor
- ursula von der leyen
A magyar tiltakozás miatt akár jegelhetik is az olajembargót Brüsszelben
További Külföld cikkek
- Elraboltak egy csecsemőt egy bécsi kórház szülészeti osztályáról
- Pattanásig feszült a hangulat a Külügyi Tanács brüsszeli ülése előtt
- Szijjártó Péter szerint szégyenletes, abszurd és elfogadhatatlan ez a döntés
- Oroszország azzal támadja az Egyesült Királyságot, hogy Ukrajna oldalán belépett a háborúba
- Vlagyimir Putyin belebukhat, ha meghozza ezt a súlyos döntést
Ahhoz, hogy időt nyerjenek, és esetleg meg tudják győzni Orbán Viktort az olajembargó kérdésében, felvetődött, hogy inkább parkolópályára teszik a tervet. Ugyanakkor az újabb szankciók további elemei a 27 tagállam támogatásával életbe lépnének Oroszország ellen. A Politico szerint mindenesetre egy ilyen lépés némi arcvesztést jelentene Brüsszelnek és Ursula von der Leyennek, aki hétfőn személyesen utazott Budapestre, hogy meggyőzze a magyar vezetést, azonban ez nem járt sikerrel.
Ezek a nehézkes döntések jól mutatják, milyen bonyolult az uniónak egységes gazdasági lépéseket hozni Moszkvával szemben, és leválni az orosz energiafüggésről. Olyan országoknak, amelyek teljesen el vannak zárva a tengeri szállítás lehetőségétől, mint Magyarország vagy Szlovákia, és vezetéken jutnak hozzá a létfontosságú nyersanyaghoz, az embargó nagyon komoly csapás.
Kering egy elképzelés Brüsszelben arról, hogy daraboljuk fel a szankciós csomagot, amelynek 90 százalékában már megegyeztünk, és hagyjuk ki az olajembargót. Roppant kínos, viszont pragmatikus, mert így maradna idő teljesen átbeszélni az olajembargó kérdését
– mondta a Politicónak egy, a belső ügyeket jól látó uniós diplomata. Ugyanakkor elismerte, hogy a két dolog külön kezelésének rossz üzenete lenne, viszont nagyon sok ország tiltakozik ez ellen. Nem véletlen, hogy ma megint uniós nagyköveti ülés lesz, de még nem tudni, hogy oda milyen tervet visznek be, illetve egyáltalán tárgyalnak-e az Orbán Viktor által gazdasági atombombának nevetett szankciós csomagról, vagy esetleg a hétvégére hívnak össze újabb tanácskozást.
Magyarország azzal érvel, hogy nagyon nagy költségekkel járna az átállás más típusú olajra, mint az orosz. Ugyanakkor az orosz olaj olcsóbb, mint a nyugati típusúak, és a Mol finomítói is az orosz Ural olaj feldolgozására vannak beállítva, ezek módosítása, átállítása pedig több száz millió dolláros költséggel járna. Viszont a háború kitörése óta például a német finomítók jelentős része már leállt az orosz olajról, tehát a lépés viszonylag gyorsan végrehajtható.
Magyarország és Szlovákia egyébként 2024 végéig kapna haladékot az átállásra. Közben a héten
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter jelezte, hogy még mindig várják Brüsszel azon javaslatát, amely nyomán el tudnák fogadni a szankciós csomagot. Ha ilyen nem lesz, akkor a magyar kormány továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy a vezetékes orosz olajat vegyék ki a szankciós csomagból időkorlát nélkül.
(Borítókép: Orbán Viktor miniszterelnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke munkavacsora keretében tárgyal a Karmelita kolostorban 2022. május 9-én. Fotó: MTI / Miniszterelnöki Sajtóiroda / Benko Vivien Cher)