Boris Johnson különleges meglepetéssel készül II. Erzsébet jubileumára
Állítólag maga Boris Johnson kormányfő fogja bejelenteni az angolszász mértékegységek visszatértét, az apropót pedig II. Erzsébet uralkodásának 70. évfordulója adja. Egyben gesztus is azoknak a Brexit-szavazóknak, akiket a lépéssel Johnson ismét csatasorba állítana a konzervatívok oldalán, elsősorban a választásokon billegő körzetekben.
Nagy-Britanniában jelenleg vegyes rendszert használnak, hiszen bizonyos területeken élnek az angolszász mértékegységek: a sebességhatárokat mérföldben adják meg, a sört pedig pintben mérik. Viszont ott van a kiló és a méter is, amelyet használnak a britek. A komoly politikai nyomás alatt lévő Boris Johnson – aki a koronavírus-járvány idején, karantén alatt tartott kormányzati partik miatt került nehéz helyzetbe – most vélhetően a királynő platinajubileuma alkalmából teszi meg bejelentését. Eszerint a jövőben a brit boltosok nyugodtan alkalmazhatják boltjukban az áruk lemérésére a fontot és az unciát a kiló helyett.
Elvileg 1995 óta kellene Európában egységesen használni a metrikus rendszert, de mióta 2000-ben megjelent az erre vonatkozó uniós direktíva, kötelező a rendszer használata. Az angoloknak azonban nem akaródzott váltani, és mindig újabb és újabb átállási határidőket csikartak ki Brüsszeltől. A Brexit támogatóinak és a brit euroszkeptikusoknak is jó muníciót adott a kötelező metrikus rendszer, mondván: ezek sértik a brit szuverenitást.
Most is lehet azonban fontban és unciában feltüntetni a mennyiséget, de mellé kell tenni azt kilóban és grammokban is.
Ez azonban nagyon furcsa esetekhez vezetett.
Három évig tartó kálváriát járt az a sunderlandi zöldséges, akit azért jelentettek fel 2001-ben, mert a piacon fontban és unciában mérve árulta a portékáját. Az ügy megjárta a Lordok Házát is, miközben a vitatott tétel egy fürt banán volt, mindössze 34 penny értékben.
Boris Johnson már a 2019-es választási kampányban is előhozta a témát, és mint ősi szabadságjogot emlegette a font és az uncia, vagyis az angolszász mértékegység használatát. A világon egyébként csak négy helyen használják napi szinten az angolszász mértékegységet: ez a britek mellett igaz az Egyesült Államokra, Libériára és Mianmarra, az egykori Burmára.
(Borítókép: Vásárlók egy zöldségespultnál a londoni piacon 2021. szeptember 23-án. Fotó: Chris Ratcliffe / Bloomberg via Getty Images)