Részben bűnösnek vallották magukat az ukrán oldalon harcolt és elfogott britek
További Külföld cikkek
- Markológépes ámokfutó támadt az emberekre Németországban
- A fél világ lángba borult, és nem látni a végét
- A Hezbollah szétzúzása, közvetlen összecsapás Iránnal és az elpusztíthatatlan Netanjahu – Izrael háborújának egy éve
- Nemzeteket és a világot formáló választások éve volt 2024
- Kiderült, mikor és hogyan vesznek búcsút Jimmy Cartertől
A Ria Novosztyi oroszhírügynökség beszámolója szerint tárgyalásukon részben elismerték bűnösségüket, például a terroristaakciókban való részvételt. Emellett elismerték, hogy a hatalom erőszakos megszerzésére irányuló cselekményekben is részt vettek, amelyek büntetési tétele 12–20 év között bármi lehet, de a Donyecki Népköztársaságban nem törölték el a halálbüntetést, így háborús időkben ez sem kizárt.
A két brit, Aiden Aslin, Newarkból és Shaun Pinner Bedfordshire-ből érkezett már évekkel ezelőtt Ukrajnába. Mindketten Mariupolban harcoltak az ukrán hadsereg tagjaiként a város védői között. A 28 éves Aslin korábban idősotthonban volt ápoló, majd 2018-ban tengerészgyalogos lett az ukrán hadseregben és állampolgárságért folyamadott, menyasszonya is ukrán.
A 48 éves Pinner is 2018 óta él Ukrajnában, felesége is ukrán. Előzőleg kilenc éven át szolgált a brit hadseregben. Családja a szigetországban azt mondta a SkyNewsnak, hogy Pinner „nem önkéntes, nem zsoldos, hanem az ukrán hadsereg hivatásos állományának tagja”. Velük együtt állt bíróság elé a marokkói Szaudun Brahim is.
Jelentések szerint a britek kiszabadítása érdekében a londoni külügyminisztérium együttműködik az ukrán kormánnyal. Értesülések szerint van egy harmadik brit is a szakadárok fogságában. Andrew Hillről csak annyit tudni, hogy Mikolajiv térségében került fogságba.
Mariupol védői is a szakadárok fogságában vannak
Május második felében az ukrán hadvezetés úgy döntött, hogy parancsot ad a tengerparti kikötővárosban található hatalmas acélgyár, az Azovsztal védőinek a megadásra, az életben maradtak kimentésére. Több hónapon át elkeseredett harcokban védték a várost, majd az acélművet a katonák, köztük a hírhedt Azov-ezred tagjai.
Az orosz védelmi tárca jelentette be, hogy az Azovsztalnál tűzszünet lépett életbe, az orosz erők zöldfolyosót nyitottak, hogy a sebesült ukrán katonákat a Moszkva-barát, szakadár Donyecki Népköztársaság által ellenőrzött területen lévő Novoazovszk település egyik egészségügyi intézményébe szállítsák.
A fegyverletétel napokon át tartott, sorra jöttek elő a földalatti rejtekhelyekről a terület védői. Több mint kétezer ember adta meg magát a szakadároknak. Mivel azonban az Azov-ezred tagjait a legkegyetlenebb katonáknak tartják az oroszok, ezért várhatóan bírósági tárgyalásukon komoly büntetések kiszabása várható.
A dolog nem jól néz ki. Néhány napja az önhatalmúlag kikiáltott donyecki „népköztársaság” igazságügyi minisztere azt mondta, hogy az Azov-ezred tagjaira, az általuk elkövetett bűncselekmények miatt
a legsúlyosabb büntetés szabható ki: a halálbüntetés.
Mint mondta, a hadifoglyok a „Donyecki Népköztársaság” területén vannak, köztük a mariupoli Azovsztal acélművekben elfogott 2300 harcos is. Az Azov-ezredet terrorszervezetnek tekintik, és tagjai ellen bűntetőeljárást indítanak. Ugyan a kijevi vezetés felajánlotta, hogy az Azovsztalban fogságba esetteket kicserélnék orosz hadifoglyokra, azonban Moszkva jelezte, hogy az ukrán harcosokat mindenképpen bíróság elé állítják.
(Borítókép: Ukrán katonák evakuálása az Azovstal acélgyárából 2022. május 17-én. Fotó: Russian Defense Ministry/Handout/Anadolu Agency via Getty Images)