Kína káoszba sodorhatja a világot
További Külföld cikkek
- Az utolsó kórház is bezárta kapuját a Gázai övezet északi részén
- Az Egyesült Államoknak adja ki Montenegró Do Kvont, a dél-koreai „kriptokirályt”
- Észtország haditengerészeti műveletet indított, de a NATO sem lacafacázik
- Videón, ahogy agyba-főbe vernek, rugdosnak egy megbilincselt rabot
- Szlovákia megfenyegette Ukrajnát, megtorolják, ha nem jön gáz
Amerikai védelmi miniszter: Kína Tajvan közelében folytatott katonai tevékenysége destabilizálja a térséget
Lloyd Austin szerint Peking részéről egyre fokozódik a nyomás, és egyre sűrűbben fordulnak elő provokatív katonai tevékenységek a sziget közelében. Rámutatott: az elmúlt hónapokban csaknem mindennapossá vált a kínai katonai repülőgépek berepülése Tajvan légterébe.
Határozottan elutasítjuk, hogy bárki egyoldalúan megváltoztassa a status quót
− húzta alá beszédében az amerikai védelmi miniszter.
Vej Feng-ho kínai nemzetvédelmi miniszter pénteken azt mondta:
A kínai hadsereg nem habozna háborúba lépni, ha valaki megpróbálná elválasztani Tajvant Kínától, bármi ára is legyen ennek.
A kínai nemzetvédelmi minisztérium szerint a pekingi vezetés, amely Kína elidegeníthetetlen részének tekinti a szigetet, leverné a függetlenségi kísérleteket.
Washington kész katonai védelmet nyújtani Tajvannak
Az 1949-től saját politikai vezetéssel bíró, jelenleg 24 millió lakosú Tajvant Kína saját szakadár tartományának tekinti. Viszonyuk többéves közeledés után 2016-ban ismét fagyossá vált, miután a függetlenségpárti Caj Jing-ven lett a tajvani elnök, aki a status quo fenntartása és a sziget önvédelmi képességeinek erősítése mellett kötelezte el magát. Peking politikai eszközeinek kijátszása mellett, nyomásgyakorlásként, gyakran tart a sziget körül hadgyakorlatokat, valamint nem zárta ki szükség esetén az erő alkalmazásának lehetőségét sem.
Joe Biden amerikai elnök a múlt hónapban szakított a korábbi amerikai politikával, amikor kijelentette, hogy Washington kész katonai védelmet nyújtani Tajvannak, ha Kína megtámadja.
Az orosz invázió megmutatta, mi történik akkor, ha „az elnyomók lábbal tiporják a mindenkit védő szabályokat”, és „ha a nagyhatalmak úgy döntenek, hogy birodalmi vágyálmaik fontosabbak békés szomszédjaik jogainál” − figyelmeztetett Austin. Hozzátette:
a nemzetközi közösségnek össze kell fognia, ha el akarja kerülni, hogy a világ káoszba süllyedjen.
A Sangri-la Párbeszéd nevű fórum pénteken kezdődött, és vasárnapig tart.