Megtalálták a világ legnagyobb édesvízi halát
A 300 kilogrammos tüskés rája megdöntötte a korábbi rekordtartót, a 2005-ben Thaiföldön kifogott, 293 kilogrammot nyomó óriásharcsát.
A Mekong biológiai sokféleségben gazdag, de a túlhalászás, a gátak és a szennyezés veszélyeztetik törékeny ökoszisztémáját. A folyó a Tibeti-fennsíkról Kínán, Mianmaron, Thaiföldön, Laoszon, Kambodzsán és Vietnámon keresztül folyik – írja a BBC.
„A hat kontinens folyóiban és tavaiban élő óriáshalak kutatásának 20 éve alatt ez a legnagyobb édesvízi hal, amellyel eddig találkoztunk, vagy amelyet bárhol a világon dokumentáltak” – mondta Zeb Hogan biológus, aki a Mekong Csodái természetvédelmi projektet vezeti.
Ennek a halnak a megtalálása és dokumentálása figyelemre méltó és reményt keltő, mert ez a Mekongban történt, egy olyan folyóban, amely jelenleg számos kihívással néz szembe
– tette hozzá Hogan, aki egyben a Nevadai Egyetem professzora is.
A természetvédelmi projekt a kambodzsai halászati hatósággal együttműködve halászok hálózatát hozza létre, akik értesítik a kutatókat, ha óriási vagy veszélyeztetett halat fognak. Június 13-án éjjel egy helyi halász Koh Preah szigetéről telefonált a kutatóknak, hogy egy „nagyon nagy” ráját fogott, amelyről kiderült:
3,98 méter hosszú és 2,2 méter széles.
Miután a ráját akusztikus jeladóval látták el, hogy nyomon követhessék jövőbeli mozgását, visszaengedték a folyóba. Az óriás édesvízi rája veszélyeztetett faj. Május óta ez már a második óriásrája, amelyet a csapat megvizsgált – a korábbi azonban „csak” 181 kilogrammot nyomott.
(Borítókép: Chhut Chheana / Wonder of Mekong / Handout / Reuters)
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.