Az Egyesült Államok vezetésével nemzetközi haditengerészeti gyakorlatot tartanak a Csendes-óceánon
További Külföld cikkek
- Szijjártó Péter szerint szégyenletes, abszurd és elfogadhatatlan ez a döntés
- Oroszország azzal támadja az Egyesült Királyságot, hogy Ukrajna oldalán belépett a háborúba
- Vlagyimir Putyin belebukhat, ha meghozza ezt a súlyos döntést
- Megint kitört a hírhedt vulkán, lávafolyam indult a tűzhányóból
- Rosszul lett egy utas a repülőn, Ursula von der Leyen sietett a segítségére
A térségben egyre nagyobb a feszültség Peking és Washington között. Észak-Korea elítélte a gyakorlatot, mert fenyegetőnek érzi magára nézve. Az MTI szerint Egyesült Államok, Japán és Dél-Korea által alkotott trió fenyegetését látja benne, és ebből állítása szerint azt a következtetést kell levonnia, hogy tovább erősíti haderejét, és folytatja nukleáris programját.
A Csendes-óceán Pereme (RIMPAC) nevű haditengerészeti gyakorlat a legnagyobb a világon, az Egyesült Államok irányítja, és olyan szövetségesei vesznek rajta részt, mint
- Japán,
- Dél-Korea,
- Ausztrália,
- Új-Zéland,
- a Fülöp-szigetek,
- de NATO-szövetségesek is, mint például Nagy-Britannia,
- Franciaország,
- Németország
- és Hollandia.
Washington szövetségese Tajvan is, amelyet Peking – noha nincs a fennhatósága alatt – Kína egyik tartományának tekint, és egyre jobban fenyegeti azzal, hogy katonai erővel bekebelezi. Ezenkívül Kína egyre agresszívabban próbál érvényt szerezni területi követeléseinek a Kelet- és a Dél-kínai-tengeren, amelyen más térségbeli országoknak, mint például a Fülöp-szigeteknek is vannak területi követelései.
Tajvant kihagyták
A washingtoni kongresszus már decemberben az idén szeptemberig tartó katonai költségvetésről szóló törvényben felszólította Joe Biden amerikai elnököt, hogy hívja meg Tajvant is a gyakorlatra, de ő ezt egyelőre nem teszi meg, nyilvánvalóan azért, hogy elkerülje a kínai-amerikai feszültség további növekedését.
Maga Kína is részt vett a RIMPAC-en 2014-ben és 2016-ban, de azóta nem, mert Donald Trump elnöksége alatt megromlott a kapcsolata az Egyesült Államokkal.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár a szövetség minapi madridi csúcstalálkozóján kijelentette, Kína nem ellenfél, de komoly kihívás, mert rohamosan bővíti katonai erőit, és egyre jobban fenyegeti Tajvant. Ez arra kényszeríti a NATO-t, hogy fokozza együttműködését a csendes-óceáni térség országaival védelmi és más területeken is.
Az augusztus 4-éig tartó RIMPAC-en 38 hajó, négy tengeralattjáró, több mint harminc automata fegyverrendszer, 170 repülőgép és több mint 25 ezer katona vesz részt, köztük kilenc nemzeti szárazföldi hadsereg egységeivel. A helyszíne a Hawaii-szigetek és Dél-Kalifornia környéke – közölte az amerikai haditengerészet.