Gerhard Schröder volt német kancellár azt mondta egy vasárnap megjelent nyilatkozatában, hogy fenn akarja tartani a kapcsolatot Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.
Nem fogom feladni a lehetőségeimet arra, hogy tárgyaljak Putyin elnökkel
– jelentette ki Schröder a Frankfurter Allgemeine Zeitung című lapnak.
Schröder 1998 és 2005 között volt Németország kancellárja az SPD és a Zöldek közötti koalíció vezetőjeként. Az elveszített 2005-ös szövetségi parlamenti (Bundestag-) választás után elvállalta az elnöki tisztséget az Északi Áramlat földgázvezeték megépítésére alapított cég (Nord Stream AG) felügyelőbizottságában, 2017-ben pedig a többségi tulajdonos orosz állam javaslatára a Rosznyefty kőolaj- és földgázipari társaság részvényesei választották meg ugyancsak felügyelőbizottsági elnöknek.
Schröder májusban jelentette be, hogy megválik mandátumától a Rosznyefty igazgatótanácsában, miután a német szövetségi parlament megvonta több juttatását. A volt kancellárral szemben azt kifogásolták, hogy az Ukrajna elleni háború kezdete óta nem határolódott el Vlagyimir Putyintól, akivel kancellári hivatali ideje alatt barátkozott össze.
A Frankfurter Allgemeine Zeitungnak nyilatkozva elmondta: nem hisz abban, hogy katonai megoldása lehet az ukrajnai háborúnak, azt szerinte csak diplomáciai tárgyalás útján lehet rendezni – írja az MTI.
Irina Verescsuk, Ukrajna miniszterelnök-helyettese felszólította az oroszok által megszállt déli Herszon régióban élő civileket, hogy mihamarabb hagyják el a térséget – írja az Independent.
A miniszterelnök-helyettes az ukrán televízióban elmondta, hogy az ukrán fegyveres erők ellentámadásra készülnek a régióban. Azt nem fejtette ki, hogy erre mikor kerül sor.
„Egyértelmű, hogy harcok lesznek és tüzérségi lövések… és ezért arra kérjük az embereket, hogy sürgősen hagyják el a térséget” – mondta Verescsuk.
Ukrajna a február 24-i orosz inváziót követően már az első hetekben elvesztette az ellenőrzést a fekete-tengeri Herszon régió nagy része felett.
Ukrajna védelmi minisztere kijelentette, hogy a nyugati adományként kapott nagy mobilitású tüzérségi rakétarendszerek (HIMARS) óriási különbséget jelentenek a harctéren, miután egy magas rangú amerikai tisztviselő közölte, hogy a Biden-kormányzat további négy HIMARS-ot küld egy 400 millió dolláros fegyvercsomag részeként – írja az Al Jazeera.
A HIMARS-ok máris hatalmas különbséget jelentenek a harctéren. Több ilyen, valamint lőszer és felszerelés növeli az erőnket és segít demilitarizálni a terrorista államot
– írta Olekszij Reznyikov a Twitteren.
A miniszter pénteken újságíróknak elmondta, hogy az új fegyvercsomag további négy HIMARS-ot és több lőszert tartalmaz majd, így az Ukrajnának küldött ilyen rendszerek száma összesen tizenkettőre emelkedik.
HIMARS have already made a HUUUGE difference on the battlefield. More of them as well as 🇺🇸 ammo & equipment will increase our strength and help to demilitarize the terrorist state. I highly appreciate the efforts of the @POTUS & @SecDef to support Ukraine's struggle for freedom! pic.twitter.com/4jsn2hSD6e
— Oleksii Reznikov (@oleksiireznikov) July 9, 2022
Köszöntjük olvasóinkat!
Kezdődik az Index hétfői élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Vasárnapi percről percre cikkünk ide kattintva érhető el.
Kövessenek bennünket ma is!