De mi a csudát keres Putyin éppen most Iránban?

K EPA20220719148
2022.07.19. 21:25
Sok minden kerülhetett terítékre a teheráni tárgyalásokon. Egyfelől katonai kérdések, például Irán nagyon szívesen bevásárolna orosz fegyverekből. Moszkva viszont roppantul örülne, ha iráni drónokhoz jutna, de ugrana a lehetőségre is, hogy feltárja a még kiaknázatlan iráni olaj- és földgázmezőket. Erdogan török elnök jelenléte viszont az ukrán gabonaszállításokat, esetleg a szíriai rendezés ügyét is a megbeszélendők közé emeli. A gabonaszállítások ügyében végül történt előrelépés.

A két ország – Irán és Oroszország – manapság sok mindenben hasonlít. Például mindkettő ellen nyugati gazdasági szankciók vannak érvényben, igaz, eltérő okok miatt. Éppen ezért a két hatalomnak elemi érdeke a Nyugat pénzügyi, kereskedelmi rendszerét kicselezve erősíteni a kétoldalú gazdasági szálakat. Valószínűleg Putyin tippeket vár az iráni vezetéstől, hiszen az országnak több évtizedes tapasztalata van a nemzetközi szankciók kijátszásában.

Az egymásra találás azonban nem most kezdődött, viszont 2018 után gyorsult fel igazán a barátkozás, amikor Trump amerikai elnök felmondta a kínkeservesen tető alá hozott 2015-ös iráni atomalkut. Trump szerint további szankciókra és nem lazításra van szükség Iránnal szemben.

A mostani egyébként Putyin második útja külföldre az ukrajnai háború kezdete óta. Júniusban járt Tádzsikisztánban és Türkmenisztánban, ez utóbbi adott otthont a Kaszpi-tenger menti államok csúcstalálkozójának, ahol ott volt Irán is. A mostani teheráni találkozó hivatalosan az „asztanai békefolyamat” egy újabb állomása. Ez a szíriai béketárgyalások érdekében a kazah fővárosban indult évekkel korábbi kezdeményezés, amelynek garantőr államai Irán, Törökország és Oroszország. Valószínűleg ezért is utazott Teheránba Putyin mellett a török elnök is.  

Rácz András Oroszország-szakértő úgy véli, hogy itt két találkozóról van szó igazából. Egyfelől az asztanai folyamat részeként egy háromoldalú és vélhetően Putyin és Erdogan elnök részvételével külön egy négyszemközti orosz–török csúcsról szó van.

Vlagyimir Putyin orosz elnök végül a tárgyalások végén este Teheránban közölte, hogy előrehaladás történt a fekete-tengeri gabonaexportról folytatott tárgyalásokon, és megbeszélésükön köszönetet mondott a kérdésben közvetítő török kollégájának, Recep Tayyip Erdogannak.

Putyin és Erdogan azért utazott Teheránba, hogy iráni kollégájukkal, Ebrahim Raíszi elnökkel más témák mellett megvitassák az ukrajnai gabona exportjához felhasználható biztonságos tengeri folyosók kérdését a világméretű élelmiszerválság elkerülése érdekében. A találkozó fő témái az ukrajnai háború és a szíriai konfliktus voltak.

Az orosz elnök találkozott Ali Hameneivel, Irán legfelsőbb vallási és politikai vezetőjével, aki hangsúlyozta: Teheránnak és Moszkvának ébernek kell maradnia „a nyugati megtévesztéssel” szemben.

Katonailag is kiegészítik egymást

Az iráni elnök januárban járt Moszkvában, és akkor előkészítettek egy 20 évre szóló együttműködési megállapodást, amelynek a részleteiről egyeztettek. Valószínűleg Putyin elnök ezen a tervezeten is finomhangol Teheránban. A két állam között viszonylag kicsi a kétoldalú kereskedelem, ez 2021-ben alig 3,5 milliárd dollárt tett ki.

Ugyanakkor Washington már a múlt héten megszellőztette, hogy Irán több száz támadó harci drónt fog Oroszországnak szállítani. Erre pedig azért lenne szükségük az oroszoknak, mert valószínűleg még nem fogytak el a drónjaik, de azokba korábban nyugati alkatrészeket szereltek, amelyekhez most nem jutnak hozzá, így máshonnan kell pótolni a veszteséget. Meglepő módon Iránnak nagyon fejlett a dróntechnikája, ezeket már sikerrel használták például a jemeni háborúban és Irakban is.

Ugyanakkor Irán is akar vásárolni orosz fegyvereket, úgy, ahogyan tette azt az elmúlt évtizedekben. A kétezres években, amikor szintén embargó volt érvényben a közép-keleti állammal szemben, például Belaruszon keresztül vásárolták az orosz fegyvereket, mert Moszkva akkor még betartotta a nemzetközi embargót. Elsősorban az iráni atomlétesítmények rakétavédelmét szeretnék megerősíteni Sz-400-as rendszerrel, egy esetleges amerikai vagy izraeli légicsapással szemben – hívta fel a figyelmet Rácz András.

Törökország, a régiós megoldóember

Vélhetően annyi megbeszélendő téma jött össze, hogy valóban szükség volt a három államfő hatszemközti egyeztetésére. Pénzváltó Nikolett, a Migrációkutató Intézet kutatási vezetője szerint Ankara korábban jelezte: újabb offenzívába kezdene, hogy harminc kilométerre kiterjessze a biztonsági zónát a török határ mentén. A törökök célpontja a Népvédelmi Egységek (YPG) nevű kurd milícia, amelyet a Törökországban évtizedek óta fegyveres felkelést folytató, terrorszervezetnek minősített Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) csatlósának tekint.

Ezt támasztja egyébként alá az, amit a Teheránban tartózkodó Recep Tayyip Erdogan török elnöknek mondott Irán legfőbb vezetője. Ali Hamenei szerint Szíria, Törökország és az egész térség megszenvedné, ha Ankara újabb katonai offenzívát indítana Észak-Szíriában. A Törökország-szakértő szerint ezt Ankara mindenképpen át akarja beszélni az orosz és az iráni vezetővel.

Nem maradt ki a témák közül az ukrán gabonaszállítás a Fekete-tengeren, amelynek kapcsán a török védelmi miniszter már erre a hétre vár megoldást. Ez azért is lenne fontos Törökország számára, mert például tavalyi gabonaszükségletének 65 százalékát Oroszországból vásárolta, 13 százalékát pedig Ukrajnából. Itt a problémát az jelenti, hogy az ukránok aknazárat telepítettek a tengerbe, hogy az orosz fekete-tengeri flotta ne tudja megközelíteni Odesszát. Megoldás ebben pedig azért nem született még, mert mindkét fél a másikat vádolja rugalmatlansággal.

A Gazprom lehet a nyertese a csúcstalálkozónak

Az orosz Gazprom gázipari konszern és a NIOC iráni állami olajvállalat stratégiai együttműködésről állapodott meg, melynek keretében a Gazprom 40 milliárd dolláros beruházást hajt végre az iráni olaj- és gáziparban. Az aláírt dokumentumban foglaltak szerint a két vállalat fel kívánja tárni a kooperáció lehetőségeit, például az iráni olaj- és gázmezők fejlesztése, a földgáz cseppfolyósítása, csővezetékek építése, valamint a tudományos és műszaki együttműködés terén.  

A megállapodást online ceremónia keretében a NIOC (National Iranian Oil Company) iráni nemzeti olajtársaság vezérigazgatója és az orosz Gazprom igazgatótanácsának elnökhelyettese látta el kézjegyével Putyin látogatásának idejére időzítve. Az iráni Kish és North Pars gázmezők, valamint hat olajmező fejlesztését, a South Pars gázmező nyomásfokozását, számos LNG-projekt befejezését, valamint gáz- és kőolajtermékek kereskedelmét, illetve gázszállító csővezetékek építését sorolja fel a memorandum a legfontosabb pontjai között.

A NIOC vezérigazgatója hangsúlyozta: a jelentős orosz befektetés az iráni olajiparba a két ország elkötelezettségét bizonyítja a fenntartható energiaellátás biztosítása iránt.

(Borítókép: A legfőbb iráni vezető hivatala által közzétett képen Recep Tayyip Erdogan török (b) és Vlagyimir Putyin orosz elnök találkozója Teheránban 2022. július 19-én. Fotó: MTI / EPA / Szputnyik / Orosz elnöki sajtószolgálat / Szergej Szavosztjanov)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Külföld
Scotland Yard: nem bűncselekmény okozta a Heathrow repülőteret megbénító tüzet

Scotland Yard: nem bűncselekmény okozta a Heathrow repülőteret megbénító tüzet

A Heathrow-t 18 órára lezárták, és 63 ezer környékbeli lakás is áram nélkül maradt.

március 26., 06:23

  • Külföld
Eltávolítják Donald Trump kifogásolt festményét a coloradói törvényhozás épületéből

Eltávolítják Donald Trump kifogásolt festményét a coloradói törvényhozás épületéből

Az olajfestményt több mint 10 000 dollárért 6 éve készíttették.

március 25., 19:45

  • Külföld
„Az orosz propaganda megpróbálja kihasználni a magyar politikai helyzetet”

„Az orosz propaganda megpróbálja kihasználni a magyar politikai helyzetet”

A VOX Ukrajina ügyvezető igazgatóhelyettese nyilatkozott az Indexnek.

március 26., 06:19

  • Külföld
Fontos döntést hozott a szlovák bíróság a kettős állampolgárságról

Fontos döntést hozott a szlovák bíróság a kettős állampolgárságról

Több mint 60 éves egyezmény megy a süllyesztőbe.

március 25., 21:06

  • Külföld
Oscar-díjas rendezőt vett őrizetbe az izraeli hadsereg

Oscar-díjas rendezőt vett őrizetbe az izraeli hadsereg

Előtte izraeli telepesek támadtak rá és társaira.

március 25., 20:48

  • Külföld
Ferenc pápa orvosa: Felmerült bennünk, hogy hagyjuk őt elmenni

Ferenc pápa orvosa: Felmerült bennünk, hogy hagyjuk őt elmenni

Sergio Alfieri szerint több kritikus pillanat is volt a kezelés alatt.

március 25., 20:38

  • Címlapon
Gyógyszergyártók az Indexnek: bízunk Orbán Viktor szavában, nem számítunk újabb extra sarcra

Gyógyszergyártók az Indexnek: bízunk Orbán Viktor szavában, nem számítunk újabb extra sarcra

Pénzt nem kér a magyar stratégiai pillér a kormánytól, de van, amit igen.

1 órája

  • Külföld
Újabb botrány rázza meg az Európai Bizottságot

Újabb botrány rázza meg az Európai Bizottságot

Az Európai Parlament már régóta kritizálja emiatt Ursula von der Leyenéket.

54 perce

  • Külföld
Huszonkettőre emelkedett a dél-koreai erdőtűz halálos áldozatainak száma

Huszonkettőre emelkedett a dél-koreai erdőtűz halálos áldozatainak száma

Az oltást nehezíti az erős szél.

március 26., 06:45

  • Külföld
Pataky Attila elmondta, mit gondol valójában Azahriah-ról

Pataky Attila elmondta, mit gondol valójában Azahriah-ról

A rocker szerint a fiatal előadó nem figyelt a suliban, ezért keveri a diktatúrát és szabadságot.

március 26., 07:42

  • Külföld
Dániában a nők számára is bevezetik a sorkatonaságot

Dániában a nők számára is bevezetik a sorkatonaságot

Az EU-ban eddig csak Svédországban volt hasonló.

március 26., 07:00

  • Címlapon
Fenyő-gyilkosság: ismét hatalmas meglepetést okozott Portik Tamás

Fenyő-gyilkosság: ismét hatalmas meglepetést okozott Portik Tamás

Április elsején folytatódott az ügy tárgyalása.

5 órája

  • Külföld
„Dobta őt, mint egy kutyát” – Donald Trump nekiment George Clooney-nak

„Dobta őt, mint egy kutyát” – Donald Trump nekiment George Clooney-nak

Az elnök másodosztályú filmesnek nevezte a sztárt.

március 25., 17:58

  • Címlapon
Gulyás Gergely: Van remény a NER-es kullancsoknak

Gulyás Gergely: Van remény a NER-es kullancsoknak

A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint még az ellenzék vezetői is lehetnek.

6 órája

  • Címlapon
Európa nem visszakozik, kemény lépésekkel vágnak vissza Donald Trumpnak

Európa nem visszakozik, kemény lépésekkel vágnak vissza Donald Trumpnak

Feltűrik az ingujjakat Brüsszelben.

3 órája

  • Címlapon
Indonézia leggazdagabb nője három nap alatt vesztette el vagyona felét

Indonézia leggazdagabb nője három nap alatt vesztette el vagyona felét

Pedig amikor 7,5 milliárd dolláros vagyonra tett szert, még minden szépnek tűnt.

3 órája

  • Külföld
A Trump-kormányzat véletlenül kiszivárogtatta a háborús terveit

A Trump-kormányzat véletlenül kiszivárogtatta a háborús terveit

Az Egyesült Államok elnöke állítólag nem tudott a történtekről.

március 25., 06:24

  • Külföld
Szürreális baleset Szöulban: óriási kráter nyelt el egy motorost

Szürreális baleset Szöulban: óriási kráter nyelt el egy motorost

Egy forgalmas útkereszteződésben szakadt be az aszfalt.

március 25., 13:52

  • Külföld
Először mutattak ki madárinfluenzát egy juhban Angliában, a kutatók világjárványtól tartanak

Először mutattak ki madárinfluenzát egy juhban Angliában, a kutatók világjárványtól tartanak

A tudósok egyre nagyobb aggodalommal figyelik a vírus fajokon átívelő terjedését.

március 25., 07:49

  • Külföld
Jönnek a bejelentések, Washington és Moszkva kulcsfontosságú ügyben állapodhatott meg

Jönnek a bejelentések, Washington és Moszkva kulcsfontosságú ügyben állapodhatott meg

Mindkét fél előrelépésről beszélt, Ukrajnát is tájékoztatták.

március 25., 08:21

  • Külföld
Rekordösszegű kártérítést kapott a férfi, aki évtizedekig várta a kivégzését ártatlanul

Rekordösszegű kártérítést kapott a férfi, aki évtizedekig várta a kivégzését ártatlanul

Senki nem töltött ennyi időt a halálsoron.

március 25., 15:26

  • Külföld
Tüntetés indult Belgrádban Donald Trump vejének hotelprojektje ellen

Tüntetés indult Belgrádban Donald Trump vejének hotelprojektje ellen

A szerb kormány tavaly kötött megállapodást Jared Kushner befektetési cégével.

március 25., 07:26

  • Külföld
Így gyalázták az európai vezetőket Donald Trump emberei a kiszivárgott üzenetekben

Így gyalázták az európai vezetőket Donald Trump emberei a kiszivárgott üzenetekben

Kezdetben csak a húszik elleni támadás volt a téma.

március 25., 09:28

  • Külföld
A japán legfelsőbb bíróság alkotmányellenesnek ítélte az azonos neműek házasságának tilalmát

A japán legfelsőbb bíróság alkotmányellenesnek ítélte az azonos neműek házasságának tilalmát

Az LMBTQ-közösség és támogatói egyre erősebb nyomást gyakorolnak a változtatás érdekében.

március 25., 12:12

  • Címlapon
Volodimir Zelenszkij kiadta a parancsot, elnökválasztás jöhet Ukrajnában

Volodimir Zelenszkij kiadta a parancsot, elnökválasztás jöhet Ukrajnában

Az ellenzék időt kér, de a valódi győztes még akkor is Putyin lehet, ha marad a regnáló kormány.

2 órája