Benjamin Netanjahu tagadja felelősségét Izrael legnagyobb civil katasztrófájában
További Külföld cikkek
- Egy zenekar énekese rákosnak hazudta magát, majd zsebre tette az adományokat
- Izrael újra lecsapott Bejrút belvárosában, videón a pusztítás
- Angela Merkel szerint ezért jelent Elon Musk nagy veszélyt a Trump-kormányban
- Moszkva üzent, az ukránok egész 2025-ös hadjáratát meghiúsították
- Minden, amit Vlagyimir Putyin új „csodafegyveréről” eddig tudni lehet
Az Izrael legnagyobb civil katasztrófáját vizsgáló bizottság kérdéseire Benjamin Netanjahu azt mondta, hogy nem tudott a Meronban sok éve fennálló biztonsági problémákról. Közölte: az évente megtartott vallási szertartásért a vallásügyi minisztérium felelt, ő csak a koronavírus-járvány rendelkezései miatt avatkozott az esemény megrendezésébe 2021-ben, szigorúan járványügyi szempontokból – írja az MTI.
A tárgyalást vezető Dvora Berliner bírónő emlékeztette a volt kormányfőt a számos hozzá intézett levélre, amelyben az elmúlt években állami vezetők a szent hely körüli biztonsági veszélyekre hívták fel a figyelmét.
Sok éve tudták, hogy katasztrófa lesz, mégsem foglalkoztak vele. Az önhöz intézett megkeresésekről beszélek
– hívta fel a figyelmet Dvora Berliner.
A volt miniszterelnök közlése szerint ezek a levelek nem jutottak el hozzá, hanem a miniszterelnöki hivatal illetékeseihez, Aviháj Mandelblitt volt főügyészhez kerültek. Hozzátette: ha tudott volna róla, foglalkozott volna a kérdéssel. Emellett közölte, hogy mindenképpen meg kell találni a katasztrófa felelősét.
A Rasbi-alapítvány feloszlatása után az ügy a vallásügyi minisztériumhoz került. Elvárom, hogy az emberek végezzék a munkájukat, amelyért felelősek
– közölte a volt miniszterelnök.
Benjamin Netanjahu a 144. és valószínűleg az utolsó tanú a bizottság előtt. Azért idézték be, mert a rendezvény megtartását szorgalmazta az akkor érvényben lévő járványügyi szabályozás és a veszélyekről szóló figyelmeztetések ellenére, amelyek szerint a meroni szent hely alkalmatlan százezres tömeg fogadására.
Korábban Izrael Ozen, Arije Deri akkori belügyminiszter asszisztense azt vallotta, hogy Benjamin Netanjahu „hisztérikus volt a témával kapcsolatban”, mert az ultraortodox pártok nyomást gyakoroltak rá az egy évvel korábban, a koronavírus-járvány miatt elmaradt tömeges szertartás megtartásáért. A Bennett–Lapid-kormány tavaly nyáron, első kormányülésén döntött az állami vizsgálóbizottság felállításáról a meroni tömegkatasztrófa ügyében.