Hatalmas hadgyakorlatra készül Oroszország Latin-Amerikában
További Külföld cikkek
- Nagy Csaba: A háború árnyékában a gyerekek mosolya ad reményt
- Két ember eltűnt, miután egy orosz teherhajó elsüllyedt a Földközi-tengeren
- Vlagyimir Putyin afrikai hatalma kezd összeomlani
- Elon Musk szerint csak az AfD mentheti meg Németországot
- Az Aszad utáni Közel-Keleten Irán a legnagyobb vesztes, a legnagyobb nyertes pedig Törökország
Tíz másik országgal együtt Oroszország, Kína és Irán is a tengerentúlra telepíti hadseregét a hadgyakorlatokra, amelyek során „előretolt katonai eszközöket helyeznek el Latin-Amerikában és a Karib-térségben”, írja a Rio Times. Oroszország annak ellenére jelezte részvételi szándékát, hogy Moszkva az ukrajnai háborúval van most a leginkább elfoglalva. A lap értesülése szerint a BRICS-országok nyilatkozatot készülnek tenni arról, hogy a régió készen áll a többpólusú erő befogadására.
Júniusban Vlagyimir Putyin orosz elnök a szentpétervári Gazdasági Fórumon tartott beszédében kiemelte, az Egyesült Államok úgy tesz, mintha nem látná, hogy vannak más erős központok is a világban. Hozzátette: a nyugati nemzetek még mindig a múlt században élnek – más államokat pedig gyarmatként kezelnek.
Az egypólusú világrend korszaka véget ért, annak ellenére, hogy minden eszközzel próbálják megmenteni, megőrizni. Úgy tűnik, az USA nem vette észre, hogy új hatalmi központok jöttek létre, amelyek egyre hangosabbak és hangosabbak
– nyilatkozta akkor az orosz államfő.
Néhány nappal később Hszi Csin-ping, a Kínai Népköztársaság elnöke egyetértett Putyin kijelentésével és felszólította a BRICS-tagokat, hogy egyesüljenek az egypólusú világ ellen.
A mostani szervezkedés az eddigi legélesebb jele annak, hogy Latin-Amerika USA-ellenes „magja” azon dolgozik, hogy fellendítse a kapcsolatokat Oroszországgal, Kínával és Iránnal. Maduro régóta rossz viszonyt ápol Washingtonnal, ezt kihasználva Oroszország és Kína is szorosabbra fűzte viszonyát Venezuelával, ami hatalmas olajtartalékkal rendelkezik. Irán, Kína és Oroszország januárban tartotta harmadik közös haditengerészeti gyakorlatát az Indiai-óceán északi részén, amivel tovább erősítették a szövetségüket.