Brit nemzetbiztonsági tanácsadó: Ma nagyobb a veszélye az atomháborúnak, mint a hidegháború alatt
További Külföld cikkek
- Izrael újra lecsapott Bejrút belvárosában, videón a pusztítás
- Angela Merkel szerint ezért jelent Elon Musk nagy veszélyt a Trump-kormányban
- Moszkva üzent, az ukránok egész 2025-ös hadjáratát meghiúsították
- Minden, amit Vlagyimir Putyin új „csodafegyveréről” eddig tudni lehet
- Pont egy kínai teherhajó alatt sérültek meg a távközlési kábelek a Balti-tengeren
Sir Stephen Lovegrove szerint a rivális hatalmak jobban megértették egymást a hidegháború idején, és a párbeszéd hiánya ma valószínűbbé teszi a félreértéseket − közölte a BBC.
A kötelező Churchill-idézettel élve, mi tárgyalni akarunk, nem háborúzni
− mondta.
Hozzátette, hogy „a fegyverkezési verseny új korszakában” vagyunk, amelyben a veszélyes fegyverek szélesebb körben elérhetők.
A nyilatkozat Joe Biden amerikai és Hszi Csin-ping kínai elnök telefonbeszélgetése előtt hangzott el, amely március óta az első hívás a két vezető között. Várhatóan megvitatják majd a Tajvan és a kínai importra kivetett Trump-féle vámok miatt fennálló feszültségeket.
Sir Stephen Lovegrove a washingtoni Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjában tartott beszédében az ukrajnai orosz invázió következményeire összpontosított, és arra, amit „a hidegháború utáni nemzetközi rend utódjáról folyó, sokkal szélesebb körű küzdelemnek” nevezett.
Korábban legalább tárgyaltak egymással a nagyhatalmak
Elmondta, hogy a hidegháború évtizedei alatt a nyugati hatalmaknak előnyükre váltak azok a tárgyalások, amelyek „javították a szovjet doktrína és képességek megértését − és fordítva”.
Ez mindkettőnknek nagyobb bizalmat adott abban, hogy nem fogunk elszámolni magunkat egy nukleáris háborúban. Ma már nem rendelkezünk ugyanilyen alapokkal másokkal szemben, akik a jövőben fenyegethetnek minket − különösen Kínával.
− mondta.
A politikus úgy folytatta, hogy az „ellenőrizetlen konfliktus” kockázatát növeli, hogy Oroszország ismételten megsérti szerződéses kötelezettségeit, valamint Kína nukleáris arzenáljának bővítése és az, hogy nyilvánvalóan félvállról veszik a fegyverzetellenőrzési megállapodásokat.
Hamarosan lépéseket kell tennünk a bizalomépítő intézkedések megújítására és megerősítésére, hogy... csökkentsük, vagy akár meg is szüntessük a bizalmatlanság, a félelem, a feszültségek és a konfliktusok okait
− fogalmazott.
(Borítókép: Az orosz védelmi minisztérium sajtószolgálata által közreadott videóról készített képen orosz katonák Hurrikán rakétavetõ rendszerrel lőnek ukrán célpontokat Ukrajnában 2022. július 21-én. Fotó: MTI / EPA / Az orosz védelmi minisztérium sajtószolgálata)