Vészjósló üzenet érkezett Pekingből, nem lehetünk nyugodtak
További Külföld cikkek
- Meghalt a brit szexguru, aki milliókat világosított fel a nemi együttlétről
- Vörös listára helyezhetik az Interpolnál a Magyarországra menekült lengyel miniszterhelyettest
- Új külügyminisztert nevezett ki a szíriai vezetés
- Az Egyesült Államok felajánlotta segítségét a németországi terrortámadás kivizsgálásához
- A volt skót igazságügyi miniszter is megszólalt a Lockerbie-merényletről
Peking bejelentette, hogy befejezi a Tajvan körüli hadgyakorlatokat, azonban a további „kiképzés és háborús felkészülés” folytatódik – írja a Guardian. A bejelentés szerint „hatékonyan tesztelték a csapatok integrált közös harci képességeit”, ugyanakkor ígéretet tettek arra, hogy figyelemmel kísérik a Tajvani-szorost, rendszeresen járőröznek a térségben, és harcra készen állnak.
A lap szerint ezt azután jelentette ki Kína, hogy egy fontos dokumentumban megerősítette: erőszakot alkalmaz Tajvan ellen, ha nem tudja „békés eszközökkel” átvenni az irányítást.
Minden erőnkkel azon leszünk, hogy elérjük a békés újraegyesítést, de fenntartjuk magunknak a lehetőséget, hogy minden szükséges intézkedést megtegyünk
– olvasható a dokumentumban. A Tajvan-kérdés és Kína újraegyesítése az új korszakban címet viselő hivatalos dokumentum kimondja: „Nem szabad megengednünk, hogy ez a probléma generációról generációra szálljon”.
A dokumentum szerint a haderő bevetése „kényszerítő körülmények között alkalmazott utolsó eszköz” lenne, és nem irányulna „tajvani kínai honfitársainkra”. A dokumentum szerint „az egyesülés az egyetlen módja annak, hogy elkerüljék, hogy Tajvant egy másik ország megszállja”.
Kína múlt csütörtökön, Nancy Pelosi amerikai házelnök tajpeji látogatása után kezdett hadgyakorlatokat a sziget körül. A manőverek hat helyszínen zajlottak Tajvan környékén, és a kínai hadsereg éleslőszert is használt, valamint rakétákat lőtt át a sziget fölött. A hadgyakorlat eredetileg vasárnapig tartott volna, azonban a kínai hadsereg keleti parancsnoksága hétfőn azt közölte, hogy folytatják a gyakorlatozást, és elsősorban a tengeri hadviselésre és tengeralattjáró-elhárító műveletekre fognak összpontosítani.
Bár Kína többször tartott hadgyakorlatokat a Tajvani-szorosban az elmúlt években, a jelenlegihez hasonló átfogó műveletre még nem került sor. Tajpej blokádnak minősítette Kína tevékenységét, és Caj Ing-ven elnök felelőtlenségnek nevezte, hogy Peking „szándékosan emelte a katonai fenyegetés szintjét”. Antony Blinken amerikai külügyminiszter is kifogásolta Kína „teljességgel aránytalan reakcióját” Pelosi látogatására.