- Külföld
- new york
- egyesült államok
- salman rushdie
- irán
- vallás
- sajtószabadság
- késelés
- merénylet
- iszlám állam
- támadás
Salman Rushdie lekerült a lélegeztetőgépről, már beszélni is tud
További Külföld cikkek
- Az első zuhanást még túlélte a szlovéniai Alpokban meghalt magyar túrázó
- Izrael rakétatámadást hajtott végre Jemenben, kis híján a WHO vezetőjét is eltalálták
- Sikeres csúcstámadás után eltűnt két olasz hegymászó, napok óta keresik őket
- Felfoghatatlan összeget lehet nyerni egy amerikai lottón
- Legalább hárman meghaltak egy buszbalesetben Norvégiában
Az indiai születésű brit író továbbra is súlyos sérülésekkel fekszik kórházban, de írótársa, Aatish Taseer szombat este közölte, hogy „levették a lélegeztetőgépről, beszél, és viccelődik”. Rushdie ügynöke, Andrew Wylie a Guardian szerint megerősítette ezt az információt anélkül, hogy további részletekkel szolgált volna.
Joe Biden, az Egyesült Államok elnöke méltatta Rushdie-t, amiért nem hagyta magát megfélemlíteni vagy elhallgattatni. Szerinte az író az igazság, a bátorság és a rugalmasság alapvető eszméit képviselte.
Ezek minden szabad és nyitott társadalom építőkövei. Ma megerősítjük elkötelezettségünket e mélyen amerikai értékek mellett, szolidaritást vállalva Rushdie-val és mindazokkal, akik kiállnak a véleménynyilvánítás szabadsága mellett
– mondta az elnök nyilatkozatában. Biden hozzátette, hogy megdöbbenéssel és szomorúsággal értesült a kegyetlen támadásról.
Josep Borrell, az Európai Unió külügyi vezetője szombat este határozottan elítélte a támadást, mondván: „az ilyen, az alapvető jogokat és szabadságjogokat sértő bűncselekmények nemzetközi elutasítása az egyetlen út egy jobb és békésebb világ felé”.
Az elkövető tagad
Salman Rushdie feltételezett támadója tagadta a gyilkossági kísérletet és a testi sértést, amit az ügyész „előre kitervelt” bűncselekménynek nevezett.
Az indiai születésű brit-amerikai írót egy New York állambeli pódiumbeszélgetésen nagy létszámú közönség előtt késsel támadta meg egy férfi. A 75 éves Salman Rushdie-t a fején és a hasán érték a késszúrások, a helyi beszámolók szerint 10-15 szúrást szenvedett el, aminek következtében a szemét is elveszítheti a lélegeztetőgépen az életéért küzdő férfi.
A 24 éves Hadi Matart a pénteki támadás után azonosította a New York-i rendőrség. A bíróság vasárnapi meghallgatásán a Sky News szerint azt vallotta, hogy nem bűnös. A bíró elrendelte, hogy óvadék nélkül tartsák fogva, miután Jason Schmidt kerületi ügyész szerint Hadi Matar tervszerűen lépéseket tett, hogy megteremtse a körülményeket a Rushdie elleni támadás végrehajtásához.
Az iráni sajtó éljenezve fogadta a véres merényletet
Több iráni radikális újság dicséretben részesítette szombaton azt a személyt, aki megtámadta és súlyosan megsebesítette Salman Rushdie írót, aki a Sátáni versek című regényének 1989-es megjelenése óta halálos fenyegetéseket kap Iránból.
Az 1979-es iráni iszlám forradalom vezetője, a néhai Ruhollah Khomeini ajatollah 1989-ben fatvát, azaz vallási rendeletet bocsátott ki, amelyben felszólította a muszlimokat világszerte, hogy öljék meg az indiai születésű írót, miután könyvét istenkáromlásnak ítélték, és ezzel évekre bujkálásra kényszerítették Salman Rushdie-t.
(Borítókép: Salman Rushdie 2015. október 10-én. Fotó: David Levenson/Getty Images)
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.