- Külföld
- new york
- egyesült államok
- salman rushdie
- irán
- vallás
- sajtószabadság
- késelés
- merénylet
- iszlám állam
- támadás
Salman Rushdie lekerült a lélegeztetőgépről, már beszélni is tud
![GettyImages-492178128](https://kep.index.hu/1/0/4476/44767/447673/44767388_a1a6c6511711a12b2e1c00f7c3163eff_wm.jpg)
További Külföld cikkek
- Földrengések sorozata rázta meg Dél-Olaszországot, készenlétben állnak a hatóságok
- Amerikai külügyminiszter: a Hamász nem maradhat uralkodó erő Gázában
- A Kreml-véreb Putyin vagy a kínai kommunista diktátor? – Alice Weidel olyan kérdést kapott, hogy elképedt
- Hűségesküt tett az Iszlám Államnak a szír férfi, aki több embert megkéselt Ausztriában
- Donald Trump kiadta az ukázt, de valami nem jól sült el
Az indiai születésű brit író továbbra is súlyos sérülésekkel fekszik kórházban, de írótársa, Aatish Taseer szombat este közölte, hogy „levették a lélegeztetőgépről, beszél, és viccelődik”. Rushdie ügynöke, Andrew Wylie a Guardian szerint megerősítette ezt az információt anélkül, hogy további részletekkel szolgált volna.
Joe Biden, az Egyesült Államok elnöke méltatta Rushdie-t, amiért nem hagyta magát megfélemlíteni vagy elhallgattatni. Szerinte az író az igazság, a bátorság és a rugalmasság alapvető eszméit képviselte.
Ezek minden szabad és nyitott társadalom építőkövei. Ma megerősítjük elkötelezettségünket e mélyen amerikai értékek mellett, szolidaritást vállalva Rushdie-val és mindazokkal, akik kiállnak a véleménynyilvánítás szabadsága mellett
– mondta az elnök nyilatkozatában. Biden hozzátette, hogy megdöbbenéssel és szomorúsággal értesült a kegyetlen támadásról.
Josep Borrell, az Európai Unió külügyi vezetője szombat este határozottan elítélte a támadást, mondván: „az ilyen, az alapvető jogokat és szabadságjogokat sértő bűncselekmények nemzetközi elutasítása az egyetlen út egy jobb és békésebb világ felé”.
Az elkövető tagad
Salman Rushdie feltételezett támadója tagadta a gyilkossági kísérletet és a testi sértést, amit az ügyész „előre kitervelt” bűncselekménynek nevezett.
Az indiai születésű brit-amerikai írót egy New York állambeli pódiumbeszélgetésen nagy létszámú közönség előtt késsel támadta meg egy férfi. A 75 éves Salman Rushdie-t a fején és a hasán érték a késszúrások, a helyi beszámolók szerint 10-15 szúrást szenvedett el, aminek következtében a szemét is elveszítheti a lélegeztetőgépen az életéért küzdő férfi.
A 24 éves Hadi Matart a pénteki támadás után azonosította a New York-i rendőrség. A bíróság vasárnapi meghallgatásán a Sky News szerint azt vallotta, hogy nem bűnös. A bíró elrendelte, hogy óvadék nélkül tartsák fogva, miután Jason Schmidt kerületi ügyész szerint Hadi Matar tervszerűen lépéseket tett, hogy megteremtse a körülményeket a Rushdie elleni támadás végrehajtásához.
Az iráni sajtó éljenezve fogadta a véres merényletet
Több iráni radikális újság dicséretben részesítette szombaton azt a személyt, aki megtámadta és súlyosan megsebesítette Salman Rushdie írót, aki a Sátáni versek című regényének 1989-es megjelenése óta halálos fenyegetéseket kap Iránból.
Az 1979-es iráni iszlám forradalom vezetője, a néhai Ruhollah Khomeini ajatollah 1989-ben fatvát, azaz vallási rendeletet bocsátott ki, amelyben felszólította a muszlimokat világszerte, hogy öljék meg az indiai születésű írót, miután könyvét istenkáromlásnak ítélték, és ezzel évekre bujkálásra kényszerítették Salman Rushdie-t.
(Borítókép: Salman Rushdie 2015. október 10-én. Fotó: David Levenson/Getty Images)
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.