Németország felfüggeszti az atomerőművek bezárását célzó politikát
További Külföld cikkek
- Merényletet terveztek Ferenc pápa ellen, részleteket közölt az egyházfő
- Az egész világ Oroszországra figyel, érkezhet a megtorlás a moszkvai merényletre
- Uniós eljárás indul a TikTok ellen a romániai választásokba történő „beavatkozás” miatt
- Újra Waltonék lettek a leggazdagabb család a világon
- Az amerikai elnökválasztás megmutatta, hogy a hagyományos újságírásnak végleg befellegzett
Bár a lépés ideiglenes, mégis az első eltérést jelentené a 2000-es évek elején megkezdett, a németországi atomenergia fokozatos megszüntetésére irányuló politikától, amely idővel a politikai konszenzus részévé vált – írja az amerikai Wall Street Journal.
A döntést hivatalosan még nem fogadta el Olaf Scholz német kancellár kabinetje, és valószínűleg parlamenti szavazásra is szükség lesz. Néhány részletről még folynak a tárgyalások – közölte három magas rangú kormánytisztviselő.
Bár a hivatalos döntés még hetekig várathat magára, a kormány úgy véli, hogy két kulcsfontosságú feltétel teljesült, amelyek lehetővé teszik a három fennmaradó erőmű élettartamának ideiglenes meghosszabbítását:
- Németországnak valószínűleg gázhiánnyal kell szembenéznie,
- a reaktorok hosszabb üzemelésének engedélyezése nem jelent biztonsági kockázatot.
Németország főként földgázból szenved hiányt, amelyet elsősorban fűtésre és gyártásra használnak. Azzal azonban, hogy az erőművek, amelyek együttesen az ország villamosenergia-termelésének mintegy 6 százalékát adják, továbbra is üzemben maradhatnak, Berlin megszüntetné a gáz- vagy szénerőművekkel való helyettesítésük szükségességét, és lehetővé tenné a gáz felhasználását azokon a területeken, ahol más tüzelőanyagok felhasználása nem jöhet szóba.
Nem világos, hogy a reaktorok a decemberi határidő (december 31.) után meddig működnek még. A három tisztviselő szerint a hosszabbítás csak néhány hónapra szól – írja a Wall Street Journal.
Németországra európai szövetségesei, köztük az Európai Unió végrehajtó szerve is nyomást gyakorolnak, hogy hosszabbítsa meg utolsó reaktorainak üzemidejét a fenyegető energiaválság kezelésére irányuló erőfeszítések részeként.
Egyes környezetvédelmi csoportok azonban már bejelentették, hogy jogi lépéseket tesznek az erőművek bezárását elhalasztó döntés miatt.