Az EU felfüggesztené a vízummegállapodásokat Oroszországgal
További Külföld cikkek
- Meghalt Ceausescu rettegett propagandafőnöke, akit „Istennek” becéztek
- Egy zenekar énekese rákosnak hazudta magát, majd zsebre tette az adományokat
- Izrael újra lecsapott Bejrút belvárosában, videón a pusztítás
- Angela Merkel szerint ezért jelent Elon Musk nagy veszélyt a Trump-kormányban
- Moszkva üzent, az ukránok egész 2025-ös hadjáratát meghiúsították
A lap szerint az uniós külügyminiszterek kedden ülnek össze tárgyalni Prágában a kérdésről, amely hosszú ideje napirendben van. Néhány állam képviselője már korábban is azt követelte, hogy teljesen tiltsák ki az orosz turistákat az Európai Unióból.
Ehelyett azonban a külügyminiszterek várhatóan csak az Oroszországgal kötött vízummegállapodások felfüggesztéséről fognak megegyezni.
A lépés a gyakorlatban azt jelentené, hogy nehezebb, költségesebb és lassabb folyamat lenne az új vízumok igénylése az orosz állampolgárok számára. Mindemellett továbbra is lehetőségük lenne arra, hogy ezt megtegyék, és a már kiállított vízumok is érvényben maradnának.
Néhány uniós tagállamban (például Csehországban és Lengyelországban) a háború eleje óta nem állítanak ki vízumokat az oroszoknak, a legtöbb uniós tagállamban azonban most még a szokásos procedúra szerint zajlik a folyamat. Az EU-s külügyminiszterek elé kerülő javaslat ebben hozhat változást.
Nincs rendjén az, hogy az orosz turisták csak úgy sétálgathatnak a városainkban és a jachtkikötőinkben. Jeleznünk kell az orosz népesség felé, hogy ez a háború nincs rendben és elfogadhatatlan
– mondta a Financial Timesnak egy, az ügyre rálátó uniós tisztviselő.
Néhányan még így is kitiltanák az „Európa vendégszeretetével visszaélő” oroszokat
A Financial Times szerint Finnország, Lengyelország, valamint a balti államok jelezték, hogy ők – saját hatáskörben – még az érvényes schengeni vízummal rendelkező orosz turistákat is kitilthatják a területükről. Arra hivatkoztak, hogy a schengeni egyezményben vannak olyan kivételes esetek, amikor nemzetbiztonsági okokból kifolyólag ezt megteheti egy-egy állam.
A lépés azért is lehet érzékeny az orosz turistáknak, mert az Oroszország és az unió közti légi közlekedést már a háború kezdetén betiltották, és azóta az oroszok gyakran úgy utaznak be az EU-ba, hogy elmennek autóval/vonattal ezen országok valamelyikébe, majd ott felszállnak egy repülőre.
Gabrielius Landsbergis litván külügyminiszter mindezzel kapcsolatban úgy fogalmazott: „Remélem, hogy európai szinten találunk egy közös megoldást arra, hogy miként korlátozhatjuk az orosz turisták Európába való beáramlását.” Hozzátette:
Ha nem találunk közös megoldást erre a kérdésre [a keddi ülésen – a szerk.], akkor nem zárjuk ki azt, hogy egy regionális megállapodást hozunk létre azokkal az országokkal, amelyekbe a leggyakrabban érkeznek az Európa vendégszeretetével visszaélő orosz turisták.
(Borítókép: Stringer / AFP)