Ebolajárvány tört ki Afrikában
Uganda ebolajárványt hirdetett, miután az országban megerősítették a viszonylag ritka szudáni törzs egy esetét – közölte kedden az Egészségügyi Világszervezet (WHO). A WHO afrikai irodája közleményben tudatta, hogy az esetet egy 24 éves férfitól származó minta vizsgálata után erősítették meg Mubende körzetében.
Az ugandai egészségügyi hatóságok ebben a hónapban hat gyanús halálesetet vizsgáltak a körzetben. Az ország egészségügyi minisztériuma szerint a 24 éves beteg a tünetek megjelenése után halt meg.
Jelenleg nyolc gyanús eset van, akiket egy egészségügyi intézményben látnak el
– közölte a WHO Afrika, hozzátéve, hogy segít az ugandai egészségügyi hatóságoknak a vizsgálatban, és személyzetet is küld az érintett területre – írja a CNN.
Több mint egy évtizede nem volt ilyen járvány
„Több mint egy évtizede ez az első alkalom, hogy Ugandában regisztrálják az ebola szudáni törzsét. Szorosan együttműködünk a nemzeti egészségügyi hatóságokkal, hogy kivizsgáljuk a járvány forrását” – mondta Macsidiszo Moeti, a WHO afrikai regionális igazgatója.
Uganda legutóbb 2012-ben jelentett szudáni ebolajárványt
– közölte a WHO. Legalább 17 ember halt meg az akkor azonosított 24 megbetegedésből a Centers for Disease Control and Prevention szerint, amely akkoriban hozzájárult a vírus megfékezéséhez a kelet-afrikai országban. Ugandában a WHO szerint négy ebolajárvány tört ki, a leghalálosabb több mint kétszáz ember halálát okozta 2000-ben.
A WHO állítása szerint a zairei törzs ellen már jóváhagyták a védőoltást, de a szudáni törzs elleni vakcinát még nem tesztelték.
Uganda a Kongói Demokratikus Köztársasággal határos, ahol az idei járványkitöréseket követően az ebola ismét felütötte fejét. Uganda legutóbbi járványkitörése 2019-ben volt, amikor a zairei ebolatörzset igazolták, amely egy kilencéves kongói kislány halálához vezetett a kongói határ közelében.
The health authorities in #Uganda today declared an outbreak of #Ebola after a case of the Sudan ebolavirus was confirmed in #Mubende district. WHO is deploying staff and supplies and helping with the investigation and response.
— WHO African Region (@WHOAFRO) September 20, 2022
➡️https://t.co/ApjgluCJIa pic.twitter.com/K6zOcrl8bm