A Facebook összehangolt kamuprofilok hálózatát észlelte Oroszországból és Kínából
További Külföld cikkek
- „Szlovákia, vigyázz, a megszállás megkezdődött” – több ezren tüntettek Fico oroszbarát politikája ellen
- Sosem látott NATO-hadgyakorlat kezdődik Romániában és Bulgáriában
- A német és a francia külügyminiszter tárgyalt Damaszkuszban az új szíriai vezetéssel
- Több száz szakembert várnak az Antarktiszra álomfizetéssel
- Zsákutcába jutottak az osztrák koalíciós tárgyalások, a pártok nem tudnak összefogni a szélsőjobboldal ellen
A Meta nem állítja, hogy az országok kormánya áll a művelet mögött, csak azt, hogy a műveleteket ezekből az országokból irányították − mondta el a CNN műsorában a hírtelevízió tudósítója, Donie O’Sullivan.
A kínai támadás esetében nagyon kevés profilról van szó, amelyeknek csak kis hatásuk lehetett. A Meta azonban azért tartja lényegesnek az eseményt, mert míg már számos hasonló kampányt láttak, amely Oroszországból indult ki, Kínából ez volt az első olyan, amelyet felfedeztek.
Ben Nimmo, a Meta globális biztonsági vezetője elmondta, hogy a kínai aktivitás valóban alacsony szintű volt, és nem érintett magas státuszú felhasználókat, mégis veszélyesnek tartják, ugyanis most először tapasztaltak ilyet Kína felől. A hamis profilok amerikainak adták ki magukat, és úgy próbáltak kommunikálni, mintha amerikaiak lennének.
Olyan beszélgetésekben vettek részt, amelyek az Egyesült Államokban jelenleg nagy horderejű témákról, az abortuszról vagy a fegyvertartásról szóltak. Nimmo éppen ezért úgy gondolja, hogy a fenyegetés újabb szintre lépett.
A Meta az ügyben begyűjtött adatokat átadta az FBI-nak.
Az Oroszországból vezérelt kampány ezzel szemben professzionális és nagyszabású volt. Olyan, fókuszált üzeneteket tartalmazott, amelyek Ukrajnára vonatkoztak. Százezer dollárért (42 millió forintért) hirdették ezeket a posztokat a platformon. Összesen kétezer profil vett részt az akcióban, amelyek nagy, nemzetközi lapok tipográfiáját, mint például a brit Guardianét felhasználó, megtévesztően becsomagolt hamis cikkeket is megosztottak.
Az egyik, a Guardian cikkének feltüntetett címsorban például arra vonatkozó bizonyítékokat ígérnek, hogy a bucsai vérengzést valójában az ukránok rendezték meg. Aki rákattintott a címre, az a Guardian oldalára megszólalásig hasonló oldalon találta magát, vagyis az egész akció igen aprólékosan és igényesen volt kivitelezve.
(Borítókép: Ruzsovics Dorina / Index)