Brazil elnökválasztás: elmaradt a kiütéses győzelem
További Külföld cikkek
- Elraboltak egy csecsemőt egy bécsi kórház szülészeti osztályáról
- Pattanásig feszült a hangulat a Külügyi Tanács brüsszeli ülése előtt
- Szijjártó Péter szerint szégyenletes, abszurd és elfogadhatatlan ez a döntés
- Oroszország azzal támadja az Egyesült Királyságot, hogy Ukrajna oldalán belépett a háborúba
- Vlagyimir Putyin belebukhat, ha meghozza ezt a súlyos döntést
A baloldali Luiz Inácio Lula da Silva a szavazatok 48,4 százalékát szerezte meg, vagyis 1,6 százalék hiányzott ahhoz, hogy a párharc már az első fordulóban eldőljön. Az eddigi elnök, a szélsőjobboldali Jair Bolsonaro a szavazatok 43,2 százalékával lett a második, így kettőjük közül választanak államfőt a négy hét múlva sorra kerülő második fordulóban.
Az eredmény sokkal szorosabb annál, amit az előzetes közvélemény-kutatások jeleztek. Lula kiütéses győzelmét valószínűsítették a válaszokból.
Brazíliában utoljára 24 éve fordult elő, hogy az egyik jelölt már az első fordulóban elnyerje a köztársasági elnöki tisztséget – emlékeztet a BBC.
A mostani eredményt Lula és Bolsonaro egyaránt győzelemként könyvelte el. „Puszta késleltetés” – ezt mondta a kihívó, Lula közvetlenül az első forduló után.
Kétségtelenül hatalmas siker a visszatérés a 76 éves egykori fémmunkás számára, aki négy éve azért nem indulhatott az elnökválasztáson, mert épp börtönben ült. Korrupciós vádakkal ítélték el, de a bírósági döntést utóbb megsemmisítették.
Bolsonaro elnök a közvélemény-kutatások szerint messze, 10-15 százalékponttal lemaradt Lula mögött. Arra hivatkozhat, hogy a közvélemény-kutatók tévedtek, épp úgy, amint azt előre megjósolta. Alig három nappal a választások előtt a brazil fociválogatott talán legnagyobb sztárja, Neymar videóban biztosította Bolsonarót a támogatásáról.
„Kiemelkedő vezetőnek” nevezte Orbán Viktor magyar miniszterelnök is a regnáló brazil elnököt, akitől el lehet tanulni az adócsökkentést, a bűnözési ráta visszaszorítását, és azt, miként készített elő egy fényesebb jövőt Brazília számára.
A két ősellenség
A jellegzetesen balos Lula és az évtizedek alatt több pártot váltó, a szélsőjobbra sodródott Bolsonaro ősellenség. Már a kampány nagy részében is sértegetésekkel múlatták az időt. „Tolvajnak” nevezte Lulát a szavazás előtti utolsó tévévitában Bolsonaro. Az elnök a korrupciós vádakra utalt, amelyek alapján elődje 580 napra börtönbe került – az ítélet jogerős megsemmisítése előtt.
„Őrült” – replikájában így bélyegezte meg Bolsonarót Lula, aki következetesen állítja, hogy az ellene felhozott vádak politikai indíttatásúak voltak. Kettejük feszültsége az utcára is átterjedt. A szavazást megelőző éjszakákon a szomszédok Rióban azt üvöltötték egymásnak: „Lula tolvaj”, illetve „Távozzon Bolsonaro!”
Az elnökválasztás tétje nem kicsi.
Lula azt ígérte: meg fogja erősíteni az Amazonas esőerdő védelmét célzó intézkedéseket. Az esőerdő egyes részeit meg kell nyitni a gazdasági hasznosítás előtt – ezzel érvel Bolsonaro. Hivatali ideje alatt az erdőirtás és az erdőtüzek száma ugrásszerűen megnőtt. Klímaaktivisták arra figyelmeztettek, hogy Bolsonaro újraválasztása esetén már nem lesz visszaút.
Lula környezetvédelmi teljesítménye hivatali ideje alatt, 2003 és 2010 között messze nem volt tökéletes – állítják kritikusai.
Bolsonaro elsősorban az agrárgazdaság, Lula pedig a klímaaktivisták támogatására számít.
A brazil választókat azonban égetőbb problémák nyomasztják, például az emelkedő élelmiszerárak fokozzák a nyomort és az éhezést.
„Megértem, hogy a szavazatok nagy része a brazilok helyzetét tükrözi. Érzik az áremelkedéseket, kivált az alapvető termékek áremelkedését. Megértem, hogy változásra vágynak, de néhány változás rosszabbra fordulhat” – figyelmeztetett Bolsonaro.
„Csak Isten” távolíthatja el hivatalából – ezt is közölte. A kampányidőszak nagy részét ezért beárnyékolta az aggodalom, hogy Bolsonaro talán el sem fogadja el a vereséget. Csalásra alkalmas a brazil elektronikus szavazási rendszer – mondta arra az esetre, ha már az első fordulóban vesztett volna, bizonyítékokkal azonban nem támasztotta alá állítását.
Az esélyteleneken múlhat minden
Miután az eredmények az előrejelzéseknél kedvezőbben alakultak Bolsonaro számára, várhatóan arra fog összpontosítani, miként tudná a döntőben megszerezni az első fordulóban kiesett kilenc jelölt szavazóinak a támogatását.
A harmadik helyen a centrista Simone Tebet szenátor végzett a szavazatok több mint 4, a negyediken pedig a balközépjelölt, Ciro Gomes a voksok 3 százalékával. Az elkövetkező napokban jelentik be, ki mögé állnak be a második fordulóban.
„A harc a végső győzelemig folytatódik, ez a mottónk” – ezt üzente Lula, aki a jelek szerint az akadályok leküzdésében otthonosan mozog.
(Borítókép: Helyi lakosok a választás napján Brazília utcáin 2022. október 2-án. Fotó: Carl De Souza/AFP)