- Külföld
- Zöld Index
- kőrösi csaba
- ensz
- klímaváltozás
- egyesült államok
- new york
- globális felmelegedés
- energia-veszélyhelyzet
- természetvédelem
- energiaválság
Ha nem cselekszünk, vége az emberiségnek – hangzott el az ENSZ fórumán
További Külföld cikkek
- Elfogatóparancsot adott ki a Nemzetközi Törvényszék az izraeli miniszterelnök ellen
- Egy szakértő nem zárja ki, hogy Donald Trump nukleáris fegyvert adna Ukrajnának
- Meghalt John Prescott
- Szardínián köthetnek ki a Donald Trump által elüldözött amerikaiak
- Gigantikus pert akasztanak a Netflix nyakába a Jake Paul–Mike Tyson-meccs miatt
Az ENSZ korábban is arra hívta fel a figyelmet, hogy emberek milliárdjai a pusztulás felé tartanak. Kőrösi Csaba, az ENSZ elnöke szerint a rendszerszintű problémákra rendszerszintű megoldásokkal és változtatásokkal kell válaszolni. Kifejtette, hogy az ukrajnai háború komoly nyomot hagyott a zöldátálláshoz való viszonyon, átrendezte a prioritásokat, elsődlegessé a túlélés, illetve a győzelem szempontja vált, minden más ezután következik.
Ugyanakkor hozzátette, hogy az ukrajnai háború miatti energiaválság nyomán igény van az energiafüggetlenség növelésére, ami fokozhatja a megújuló energiaforrások használatát, és ez végső soron hozzájárulhat a zöldátálláshoz.
A fórumon Magyarország ENSZ ifjúsági küldötte mellett a világ számos országának ifjúsági képviselői vettek részt. Ziga Ciglaric, Szlovénia ENSZ ifjúsági delegáltja elmondta, hogy a fiatalok frusztráltak, és sokan nincsenek tudatában annak, hogy a klímaváltozás hatásai nem a jövőben lesznek érzékelhetők, hanem már napjainkban is azok. Mint mondta, a klímatudatosságban a gyerekek generációja sok tekintetben jobban áll, mint a szülőké, ugyanakkor a fiatalok nem tudnak eleget a klímaváltozásról. Erről az Index szeptemberben részletesen beszámolt, miután egy éghajlatkutató megállapította, hogy
a ma született gyermekek átlagosan 6,8-szor több hőhullámot, 2,6-szor több aszályt és 2,8-szor több árvizet fognak átélni életük során, mint a nagyszüleik.
A klímaválság reménytelenné tette a fiatalokat
Rodrigo Ballester, a Mathias Corvinus Collegium európai uniós műhelyének vezetője kifejtette, hogy a fiatalok félelme jogos, és vannak köztük, akik a reményt is elvesztették a jövőben. Ennek jele, hogy vannak, akik ma nem látják értelmét a családalapításnak, gyermekvállalásnak. Az uniós szakjogász, korábbi európai uniós diplomata hozzátette, a fiatalok dühbe forduló félelmét a megoldás felé vezető útra kell terelni, mert ez a düh megoldási javaslatok nélkül öncélúvá válik.
Hubertus Ruel, a Mathias Corvinus Collegium holland vendégoktatója, nemzetközikapcsolatok-szakértő a gazdagabb országok felelősségére is rámutatott. Mint arról lapunk is beszámolt, nem teljesítették maradéktalanul a legutóbbi ENSZ-klímacsúcson tett vállalásukat, miszerint 100 milliárd dollárt különítenek el a szegény államok részére az éghajlatváltozás következményeinek kezelésére.
A gazdagabbaknak többet kell tenniük a szegényebb országok fiataljainak segítésében is
– hívta fel a figyelmet.
Az ENSZ székházában tartott keddi kerekasztal-konferenciát az MTI szerint megelőzte egy hétfői kiállításmegnyitó, amely a magyar ifjúsági ENSZ-küldött, Kovács Domokos kezdeményezésére a hulladékgazdálkodásra hívja fel a figyelmet a művészet eszközeivel, Művészet és fenntarthatóság címmel a New York-i ENSZ-központban. Innovatív megoldások között bemutattuk, hogy magyar ökorobotot fejlesztettek ki, amellyel a Budapesti Metropolitan Egyetemről kikerült startup támogatja a környezetvédelmi törekvéseket a szerves hulladék feldolgozásával.
(Borítókép: Kőrösi Csaba 2022. szeptember 20-án. Fotó: MTI / EPA / Jason Szenes)