- Külföld
- halálbüntetés
- kivégzések
- emberi méltóság
- halálos ítéletek
- megalázó bánásmód
- josep borrell
- marija pejcinovic-buric
- terrorcselekmények
- kínzás
Az Európa Tanács több országtól is a halálbüntetés eltörlését követeli
További Külföld cikkek
- Bemutatták az új francia kormány tagjait
- Lövésenként 50 forintért szedi le az ellenséges drónokat a britek új fegyvere
- Kína egyáltalán nem ijedt meg Donald Trumptól
- Már több mint ezer észak-koreai katona halt meg az ukrán háborúban
- Török sajtóhírek szerint beadta a válókeresetet a bukott szír diktátor felesége
Josep Borrell és Marija Pejčinović Burić megerősítették: egyértelműen ellenzik a halálbüntetést minden időben, minden helyen és minden körülmények között, és felszólították az Európa Tanács két tagját, Örményországot és Azerbajdzsánt, hogy haladéktalanul írják alá a halálbüntetés eltörléséről szóló jegyzőkönyvet. Felhívták a figyelmet, hogy
a halálbüntetést még mindig alkalmazó országok száma folyamatosan csökken világszerte,
egyre többen hagynak fel „a kegyetlen, embertelen és hatástalan büntetés alkalmazásával”.
Hozzátették: határozottan elítélik az orosz erők által megszállt Donyeckben nemrégiben hozott halálos ítéleteket. Hasonlóképpen léptek fel a belarusz büntető törvénykönyv politikai indíttatású módosítása ellen, amely a halálbüntetést a terrorcselekmények kísérletére is kiterjeszti azzal a céllal, hogy a politikai ellenzék ellen irányuljon.
Felszólították továbbá Szingapúrt, Iránt, Szaúd-Arábiát és más országokat, amelyek a közelmúltban növelték a kivégzések számát, hogy hagyjanak fel a halálbüntetés alkalmazásával. Az uniós főképviselő és az ET-főtitkár úgy gondolják: a halálbüntetés velejárója az embertelen és megalázó bánásmód.
A halálbüntetés hozzájárul az emberek hosszú távú testi és lelki egészségének romlásához. A kivégzéssel járó lelki gyötrelem és az alkalmazott brutális kivégzési módszerek ellentétesek az emberi jogok európai egyezményével
– áll a közleményben.
Globális szövetség a a kínzás és a halálbüntetés ellen
Az EU és az Európa Tanács arra ösztönöz minden államot, hogy csatlakozzon a 2017-ben indított, kínzásmentes kereskedelemért létrehozott globális szövetséghez, amelynek keretében jelenleg 62 állam kötelezte el magát a kínzás és a halálbüntetés végrehajtásához használt áruk kereskedelmének korlátozása mellett.
„A halálbüntetés nincs elrettentő hatással a bűnözésre. Egyetlen jogrendszer sem lehet mentes a bírói hibáktól, amelyek ártatlan életek elvesztéséhez vezethetnek” – mutatott rá Josep Borrell és Marija Pejčinović Burić.