Peking szerint hamarabb is elérhetik a karbonsemlegességet

2022.11.08. 20:14
Az ENSZ Éghajlatváltozási Konferenciáján Sarm-es-Sejkben Kína klímavédelmi különmegbízottja kiemelte, hogy országuk elkötelezett a karbonsemlegesség mellett, amit a terveknél korábban szeretnének elérni. Az ukrán elnök videóbejelentkezése során elmondta: nem lehet hatékony klímavédelmi politika béke nélkül.

Hszie Csen-hua, Kína klímaügyi különmegbízottja kedden Sarm-es-Sejkben az ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezményének 27. éves ülésén (COP27) kiemelte: Peking szerint a multilateralizmus és az együttműködés játszik kulcsfontosságú szerepet a klímaváltozás elleni globális fellépésben – idézte az MTI.

Kína eltökélt abban, hogy elérje a karbonsemlegességet, függetlenül attól, mennyit változnak a külső körülmények, és hány kihívással kénytelen szembesülni

– hangsúlyozta a kínai különmegbízott.

Hszie Csen-hua reményét fejezte ki, hogy a tanácskozás az eddigi ígéretek teljesítésére fog összpontosítani. Mint mondta: ez szerinte azt jelenti, hogy a fejlett országok élen fognak járni abban, hogy erőteljesebben csökkentsék a károsanyag-kibocsátásukat, illetve még a kitűzött idő előtt elérjék a karbonsemlegességet. Hangsúlyozta: a fejlett országok feladata, hogy „érdemi eredményeket” érjenek el a klímaváltozáshoz való alkalmazkodást szolgáló intézkedések, valamint a fejlődő országok pénzügyi támogatása terén.

Zelenszkij: A háború elterelte a figyelmet a klímaváltozásról

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök videóüzenet útján osztotta meg a konferencia résztvevőivel gondolatait, melyek szerint az ukrajnai orosz hadművelet elterelte a világ figyelmét a klímaváltozás elleni harcról.

Zelenszkij rávilágított, milyen károkat okozott az orosz hadművelet az ukrajnai környezetnek. Az elnök szerint ötmillió hektár erdőség pusztult el Ukrajnában a harci cselekmények következtében, és világszerte az egekbe szöktek a fosszilis üzemanyagok árai, ami miatt országok tucatjai kényszerültek visszanyúlni a szénerőművekhez a lakossági árak mérséklése érdekében.

Kit fog érdekelni az üvegházhatású gázok mértéke a légkörben, ha, isten őrizz, Európa egy részét, a Közel-Keletet vagy talán Észak-Afrikát radioaktív felhő borítaná egy zaporizzsjai balesetet követően?

– vetette fel Zelenszkij az orosz csapatok ellenőrzése alá került zaporizzsjai erőmű ügyét, amelynek a területén több alkalommal is csapódtak be lövedékek.

Zelenszkij felhívta a nemzetközi közösséget, hogy „állítsa meg azokat, akik esztelen és illegális háborújukkal tönkreteszik annak lehetőségét, hogy a világ egyesített erővel, közös célért együttműködjön”. Hangsúlyozta: nem lehet hatékony klímavédelmi politika béke nélkül.