Miként lettek az egyetemek a lázadás központjai Iránban?
További Külföld cikkek
- Elfogatóparancsot adott ki a Nemzetközi Törvényszék az izraeli miniszterelnök ellen
- Egy szakértő nem zárja ki, hogy Donald Trump nukleáris fegyvert adna Ukrajnának
- Meghalt John Prescott
- Szardínián köthetnek ki a Donald Trump által elüldözött amerikaiak
- Gigantikus pert akasztanak a Netflix nyakába a Jake Paul–Mike Tyson-meccs miatt
Sorra kerültek elő olyan videók, amelyek azt mutatják, hogy a fiatalok ledöntötték az egyetemi menzákon a nők és a férfiak elválasztására felhúzott falakat, hiszen a nemek nem keveredhetnek az oktatási intézményekben. Olyan is látható, amelyen a bezárt menzák előtti lépcsőkön ülve esznek együtt fiúk és lányok, ez pedig egyértelműen a tiltakozás egy formája és a rendszerellenes tüntetők iránti szimpátia jele.
In Iran, men and women are not allowed to sit together in university canteens.
— BBC World Service (@bbcworldservice) November 5, 2022
But in the latest wave of protests, students are defying the rules
https://t.co/eVWTTrzxGV pic.twitter.com/3O6qfjahww
Gyakran láthatók diákok, amint arcuk elé nevekkel teleírt lapokat tartanak, olyanok nevével, akiket a hatóságok vettek őrizetbe, a hivatalos tájékoztatás szerint mintegy háromszázat. Az ország délnyugati részén fekvő, Huzisztán tartomány fővárosának, Ahváznak az egyetemén például azt skandálták, hogy egy diák inkább meghalt, mintsem engedje, hogy megszégyenítsék.
November 7 - Tehran, #Iran
— People's Mojahedin Organization of Iran (PMOI/MEK) (@Mojahedineng) November 7, 2022
Students of the Fine Arts University-Pardis Branch held a protest rally and boycotted their classes.#IranRevolution#آزادی_آزادی_آزادی pic.twitter.com/oHqdhrUCHT
Az egyetemisták arra utaltak ezzel, hogy a tüntetőket támogató egyik teheráni leányiskola diákjait a rendőrök simán megverték. Egy szemtanú szerint a gyerekeket körbefogták, megmotozták, majd megverték a biztonságiak, akik gyakran civil ruhában vegyülnek el a tiltakozók között, hogy váratlanul rájuk támadjanak.
Később az iráni Oktatási Minisztérium cáfolta, hogy egy leány tüntető életét vesztette volna a teheráni rendcsinálás során.
A mostani zavargások azért törtek ki, mert szeptember 16-án meghalt egy fiatal nő Iránban azt követően, hogy a szigorú öltözködési szabályokat betartató erkölcsrendészet őrizetbe vette. A belügyminisztérium és a teheráni ügyészség vizsgálatot indított Mahsza Amini ügyében Ebrahim Raiszi elnök utasítására. Állítólag Amini szívrohamot kapott, miután bevitték a helyi őrsre, hogy „meggyőzzék és felvilágosítsák”. Na, ezt nem hitték el az utcára tóduló fiatalok.
Már Khomeini ajatollah sem bízott az egyetemistákban
Az iráni forradalom 1979-es győzelme óta a síita papság részéről gyakorta érte bírálat a felsőoktatásban tanulókat. Amikor megdöntötték a sah uralmát, a diákság kettészakadt. Egy része vagy az iszlám gondolatok támogatása, másik része a szocialista ideák támogatása miatt állt be a forradalomvezető Khomeini ajatollah mögé. Azonban a keserű csalódás hamarosan észhez térítette őket.
Azok a diákok ugyanis, akik nem lettek hívei az iszlám köztársaságnak, gyakran eltűntek, vagy a biztonságiak megölték őket. A teljhatalmat gyakorló Forradalmi Tanács a zűrzavar közepette úgy döntött, hogy 1980 júniusában – meghatározatlan ideig – bezáratja az ország összes egyetemét. Ez egybecsengett Khomeini gyűlöletével, aki azt mondta,
nem félünk a katonai támadástól, sokkal inkább tartunk ezektől a gyarmati egyetemektől."
A forradalmi átalakulás elején a klerikális vezetés úgy tekintett a diákokra és egyetemen tanító oktatókra, mint népi mudzsahedekre, vagyis népi ellenállókra. Ezt követően Khomeini követői könyvek ezreit távolították el a könyvtárakból, elsősorban olyanokat, amelyek bárminemű iszlámellenes felhangot, érvet, kritikát tartalmaztak. Ezrével mondtak fel oktatóknak és dobtak ki diákokat, akik szerintük egyértelműen a „Nyugat lakájai” voltak.
Egy kis iráni kulturális forradalom
Ha ez még nem lett volna elég, az egyetemi hallgatók ezreit kényszerítették, hogy kiiratkozzanak a felsőoktatási intézményekből. Az egyetemek ezt követően még évekig zárva maradtak. Sok diák szökött külföldre, mert egyre többen tűntek el örökre – mondta a Deutsche WellénekMehdi Dzsafari Gorzini, egy száműzetésben élő iráni politikai elemző, aki hozzátette, a Khomeini parancsára végrehajtott tisztogatásokat az egyetemeken tekinthetjük egyfajta kulturális forradalomnak is.
Az újranyitásukat követően az egyetemeket folyamatosan bővítették és modernizálták. Ennek eredményeként ma már mintegy 4 millió diák tanul a felsőoktatásban és egyre inkább kiegyenlítődik a nemek közötti különbség. Egy nemrégiben készült felmérés szerint a hallgatók több mint 50 százaléka ma már nő. Egyre nagyobb hangsúlyt fektettek a minőség javítására és fokozására. Ebben pedig nagy szerepe volt azoknak az iráni egyetemi oktatóknak, akik külföldön tanultak.
Ám ahogyan megérkeztek Nyugatról a liberális gondolatok, úgy lettek a felsőoktatási intézmények ismét az ellenzékiség központjai, amint azt az 1999. júliusi események mutatták. Egyetemisták békés tüntetést szerveztek, miután a hatalom betiltotta a reformernek számító Szalam nevű újságot. A megmozdulás estéjén rohamrendőrök jelentek meg az egyik kollégiumnál, a diákokat a hajuknál fogva rángatták ki, majd gyújtották fel a szobákat. Legalább egy hallgató meghalt, százak sebesültek meg. A tiltakozó akciók másnap átterjedtek szinte Irán egész területére és csak hat nap után sikerült a biztonsági erőknek brutális eszközökkel helyreállítani a rendet.
A nyugatias gondolkodás most is jelen van az egyetemeken
Jó példája a liberális gondolkodók jelenlétének az a nyílt levél, amelyet a Teheráni Egyetem 70 oktatója írt alá és jelentetett meg egy napilapban. Ebben elsősorban az országot sújtó politikai és gazdasági problémákra hívták fel a figyelmet és követelték a mostani zavargások során letartóztatottak szabadon bocsátását.
Ezután meglepő módon vidéki egyetemek sora csatlakozott a nyílt levelet írók mozgalmához, persze azok nem, ahol a vezetést egyértelműen a síita klérus nevezte ki. A középosztály gyermekei persze ma már tisztában vannak azzal, hogy milyen is az élet Iránon kívül. Látják, hogyan élnek kortársaik Nyugaton, és ez gyakran szül frusztrációt a fiatal generáció tagjaiban. A mostani lázadás is részben ennek a számlájára írható, bár valószínű szüleik pontosan elmesélték nekik, hogy eddig egyetlen tömeges tiltakozás sem vezetett eredményre, azaz nem csökkent az iszlám köztársaság szigora és a mullahoktól soha nem várhatók átfogó reformok.
(Borítókép: Tüntető diákok a teheráni Műszaki Egyetem bejárati csarnokában 2022. október 26-án. Fotó: Social Media/Reuters)