Keresztények tízezrei tüntettek a háború ellen a Kongói Demokratikus Köztársaságban
További Külföld cikkek
- Több ezer ember elbocsátását tervezi a Bosch
- Dobrev Klára Amerikában járt, Trump-hívőkkel is találkozott
- Vlagyimir Putyin szerint innen már nincs visszaút, globális konfliktusról beszél
- Valaki szerint fontos előrelépés, valaki szerint nevetséges – a világ megosztott Netanjahu elfogatóparancsával
- Menet közben nyitotta volna ki egy férfi a repülőgép ajtaját, az utasok ragasztószalaggal hatástalanították
Az MTI szerint a vasárnapi misét követően az ország fővárosában, Kinshasában és más nagyvárosokban a hívek tízezrei özönlötték el az utcákat, követve a helyi katolikus püspöki konferencia felhívását.
A tüntetők az ellen a küzdelem ellen tiltakoztak, amelyet a közép-afrikai ország vezetése folytat az ország keleti részén tucatnyi fegyveres szervezettel szemben. Ezek közt a Március 23. Mozgalom (M23) nevű szervezet harcosaival is küzdenek, akiket – állításuk szerint – a szomszédos Ruanda támogat (ezt viszont a ruandai kormány tagadja).
A kormány hadserege és az M23 között októberben szabadult el ismét az erőszak, és ennek következtében az ENSZ humanitárius ügyeket koordináló hivatala (OCHA) szerint 390 ezer embernek kellett elmenekülnie az otthonából.
Nemet mondunk a háborúra, a megosztott Kongóra
– jelentette ki a vasárnapi demonstráción Blaise Emmanuel, a Szent Erzsébet egyházközség plébánosa, aki paptársaival közösen vezette a menetet a főváros Montgafula nevű szegénynegyedében.
A kinshasai megmozduláson sokan énekeltek, és transzparenseket tartottak fel, amelyeken egyebek mellett „nem a balkanizációra és nem a nemzetközi közösség képmutatására”, illetve „Kongó nem eladó” feliratok voltak olvashatók (egyesek amiatt hibáztatják a Nyugatot Kongóban, hogy nem vonta felelősségre Ruandát a feszültség szítása miatt).
A tiltakozó akció végén a résztvevők elénekelték a kongói nemzeti himnuszt, egy pap pedig egy székre felállva szólt a tömeghez.
Egy kis ország harcol ellenünk. De az Egyesült Államok és az Európai Unió áll mögötte. Fel kell hagyniuk a képmutatással
– mondta Theophile Landu Ruandára utalva.
Zavaros viszonyok
Antony Blinken amerikai külügyminiszter augusztusban hihetőnek nevezte az ENSZ szakértőinek azon értékelését, miszerint Ruanda továbbra is támogatja a Március 23. Mozgalom fegyvereseit. Az Európai Parlament november végén arra szólította fel Ruandát, hogy hagyjon fel az M23 milicistáinak támogatásával.
Mindeközben viszont az Európai Bizottság
20 millió eurónyi (átszámítva 8 milliárd forintnyi) támogatást nyújtott a ruandai hadseregnek az iszlamisták elleni küzdelemre Mozambikban.
Ezt a döntést a múlt héten bírálta a Kongói Demokratikus Köztársaság kormánya, és emiatt is vélhetik úgy a Kongói Demokratikus Köztársaságban, hogy a Nyugat áll a konfliktus mögött.
(Borítókép: Keresztények tízezrei tüntettek a Kongói Demokratikus Köztársaságban az ország keleti felét szorongató erőszak ellen 2022. december 4-én. Fotó: Justin Makangara / Reuters)