Szijjártó Péter közölte, mikor indul be Magyarország tengeri kikötője
További Külföld cikkek
- Bemutatták az új francia kormány tagjait
- Lövésenként 50 forintért szedi le az ellenséges drónokat a britek új fegyvere
- Kína egyáltalán nem ijedt meg Donald Trumptól
- Már több mint ezer észak-koreai katona halt meg az ukrán háborúban
- Török sajtóhírek szerint beadta a válókeresetet a bukott szír diktátor felesége
A magyar kormány még 2019-ben, mintegy százmillió euróért vásárolt területrészt egy trieszti kikötőben (a teljes beruházás a kivitelezéssel együtt mintegy 200 millió eurót, vagyis körülbelül 83 milliárd forintot tesz ki). A lépéstől hosszú távon azt remélik, hogy segíthet fellendíteni a magyar exportot, de eddig a beruházás a tervezettnél lassabban haladt.
Az MTI szerint Szijjártó Péter most, Matteo Salvini olasz miniszterelnök-helyettessel folytatott egyeztetését követően arról számolt be, hogy az olaszokkal aláírtak egy megállapodást, amelynek nyomán megkezdődhetnek a régóta várt előkészítő beruházások. A külügyminiszter azt mondta, hogy
2026-tól kezdve várhatóan a magyar cégek is igénybe vehetik a kikötőt.
A trieszti kikötőben felvásárolt területtel a kormány célja, hogy a magyar cégek minél gyorsabban és zökkenőmentesebben juthassanak tengeri kijárathoz – közölte, hozzátéve azt is, hogy egy évi 2,5 millió tonna mozgatására, közúti és vasúti szállítások fogadására egyaránt alkalmas kikötőt akarnak létrehozni.
A közös fejlesztési programmal a két ország Triesztet Közép-Európa egyik legfontosabb kikötőjévé kívánja tenni
– szögezte le Szijjártó Péter, aki ezután migrációügyben is méltatta Matteo Salvinit, mondván, „szerencsére vannak még Európában olyan, vezető pozícióban lévő politikusok, akik józan módon tudnak gondolkodni a migrációról”.
„Fontos, hogy az illegális migrációval szembeni hangok összeadódjanak, minél hangosabbak legyenek, hogy rákényszerítsük Brüsszelt arra, hogy végre fejezze be a migráció támogatását” – mondta Szijjártó, hangsúlyozva, hogy Magyarország most kettős nyomás alatt áll Ukrajna és dél felől is.
A migrációt meg kell állítani, nem menedzselni kell. Amennyiben azonban Brüsszel nem lesz hajlandó változtatni migrációt támogató politikáján, akkor sajnos a déli határunkon még az eddiginél is sokkal nagyobb nyomásra számíthatunk, és akár a 2015-ös számoknál is súlyosabb adatokat láthatunk
– tette hozzá.
A külgazdasági és külügyminiszter végül arról is beszélt, hogy Olaszország a világ egyik legnagyobb fejlett gazdasága, és ezáltal az együttműködés sokat segíthet Magyarországnak a recesszió elkerülésében. Az olasz cégek alkotják Magyarországon a kilencedik legnagyobb beruházói közösséget, Olaszország a negyedik legnagyobb külkereskedelmi partner, a kétoldalú kereskedelem tavaly csúcsot döntött 12 milliárd euróval, s idén is 20-25 százalékos bővüléssel lehet számolni – sorolta.
A külügyminiszter szerdán találkozik az olasz gazdaságfejlesztési és az energiaügyi miniszterrel, majd a Világélelmezési Program (WFP) vezetőjével, valamint az olasz űrügynökség elnökével is, akivel egyetértési megállapodást írnak alá a békés célú űrtevékenységgel kapcsolatos együttműködésről.
(Borítókép: Michal Cizek / AFP)