A KFOR is vizsgálódik az észak-koszovói lövöldözés ügyében
További Külföld cikkek
- Karácsonyfának öltöztettek egy BMW-t, a rendőrség kiszedte a forgalomból
- Ismeretlen törzset találtak az Amazonas mélyén, felvételek készültek róluk
- Elképesztő ígéretekkel fordult rá az ünnepekre Donald Trump
- Meghalt egy nő, miután felgyújtották a New York-i metróban
- Nagyon bevásárolt az amerikai jobboldal Elon Muskkal
Zubin Potokban az utóbbi időben különösen feszült a helyzet, a helyi szerbek két hete utcai barikádokat emeltek. A KFOR szerint a lövöldözés az egyik békefenntartó őrjárat közelében történt, egyelőre nem tisztázott, hogy ki lőtt. Nem sérült meg senki, a NATO vizsgálja az eset körülményeit.
A KFOR közleményében arra figyelmeztette az érintett feleket, hogy tartózkodjanak minden olyan retorikától és cselekedettől, amely feszültséget kelthet és elmérgesítheti a helyzetet.
Szerbia vezetői vasárnap a koszovói lövöldözés után magas szintű tanácskozást tartottak, és a vezérkari főnök a Koszovóhoz közeli, dél-szerbiai Raska városba utazott. Milan Mojsilovic a helyi sajtónak elmondta, hogy a helyzet „komoly”, és szükséges a szerb hadsereg jelenléte a koszovói határ mentén – írja az MTI.
A koszovói határhoz közeli dél-szerbiai régióban hétfőn katonai járművek voltak láthatók az utakon, és Milos Vucevic védelmi miniszter is a térségbe érkezett, hogy tanácskozzon a biztonsági helyzetről.
Koszovó 2008-ban egyoldalúan kiáltotta ki függetlenségét Szerbiától, amit Belgrád azóta sem ismer el, és továbbra is saját, déli tartományának tekinti a többségében albánok lakta területet. Koszovó északi részén, tömbben mintegy ötvenezer szerb él, és körülbelül ötvenezren laknak az ország más részein is, szórványban.
Koszovó északi részén hónapok óta feszült a helyzet. A helyi szerbek napok óta barikádállítással és a Koszovó és Szerbia közötti határátkelőkhöz vezető utak lezárásával tiltakoznak az ellen, hogy a koszovói rendőrség letartóztatott több egykori koszovói szerb rendőrt. A tiltakozók a szerintük koholt vádak alapján elfogottak szabadon bocsátását követelik.
A koszovói fél szerint a barikádokat bűnbandák állították, a nemzetközi közösség pedig mindkét felet nyugalomra inti, és az úttorlaszok eltávolítását követeli.
(Borítókép: Ferdi Limani / Getty Images)
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.