Orosz lap: Érthetetlen Orbán Viktor viselkedése
További Külföld cikkek
- Oroszország és Kína drámai mértékben növeli nukleáris erejét, Trumpnak azonnal lépnie kell
- Előkerült egy videó arról, ahogy becsapódik a teherszállító repülőgép egy litván lakóházba
- Donald Trump máris megpecsételte az importáruk sorsát
- Szijjártó Péter Pekingből üzent, magyar közreműködéssel jöhet a mérföldkő
- Az Egyesült Államok szerint hamarosan tűzszünet jöhet a Közel-Keleten
„Ukrajna csak addig tud harcolni, amíg az Egyesült Államok támogatja pénzzel és fegyverrel”, ha az amerikaiak békét akarnak, akkor béke lesz – mondta karácsonyi interjújában Orbán Viktor miniszterelnök az orosz–ukrán háborúval kapcsolatban.
A magyar kormányfő szavai megmozgatták a politikusokat is, akik nem voltak restek néhány mondatban kifejteni, mit is gondolnak a miniszterelnökről és az általa folytatott politikáról. A fenti mondat volt az, amely Guy Verhofstadt európai parlamenti képviselő bírálatát is kiváltotta. „Orbán egy áruló” – fogta rövidre a belga politikus, aki már nem először bírálta Magyarország regnáló politikusait.
Egy ilyen kijelentésre a szomszédos Ukrajna is felkapta a fejét. A kijevi vezetés szerint „Magyarország miniszterelnökének nyilatkozatai az orosz agressziónak ellenálló Ukrajna és az ukrán nép megrögzött lenézéséről, valamint saját politikai rövidlátásáról tanúskodnak”. Szerintük „Ukrajna háborús veresége, amelyet Orbán Viktor közvetve szorgalmaz, az orosz agresszió közvetlen veszélyével járna Magyarország és a magyarok számára”. Véleményük szerint a béke megteremtése csak az oroszok meggyőzésével érhető el, így – mint fogalmaztak – Orbán Viktornak „fel kell használnia szoros kapcsolatait Moszkvával, hogy megszűnjön az Ukrajna elleni agresszió, és kivonják az orosz csapatokat az országból”.
Ennek nem így kellene lennie
Az orosz médiában azonban nagy sikert aratott Orbán Viktor kijelentése, a Ria Novosztyi oldalán megjelent cikkben egyenesen kijelentik: „Orbánnak igaza van”. Szerintük „a magyar miniszterelnök (mintha nem lenne NATO-szövetséges) ebben a helyzetben az Egyesült Államokat titulálja szélsőségesnek. És egyenesen a Fehér Házra mutogat azok számára, akik keresnek valakit, akit hibáztathatnak, ha valamiért nem tetszik nekik, ami történik: mert hideg van, mert éhesek, mert félnek vagy egyszerűen csak undorodnak”.
Ez nem mond semmi alapvetően újat sem a magyarokról, sem a miniszterelnökükről
– szögezik le a cikkben, melyben egy, az Európai Bizottság megbízásából készült szociológiai tanulmányra hivatkozva azt írják, a magyarok az EU egyik leginkább oroszbarát népe.
Orbán népszerű, és a hozzá hű média nem folytatja az oroszellenes propagandát. De ha a történelmi logikát vesszük, akkor egyáltalán nem így kellene lennie
– olvasható a portálon, majd rávilágítanak, hogy „a magyarokkal kapcsolatban szinte teljesen negatív a hátterünk”, utalva ezzel több történelmi eseményre az első világháborún keresztül egészen az 1956-os forradalomig.
„Hirtelen mi lettünk hibásak a magyar nép másfél évszázadon át tartó összes szenvedéséért. Budapest, miután kiűzte hadseregünket, belerohant az észak-atlanti szövetségbe, és teljesen logikusnak, kiszámíthatónak, sőt visszavonhatatlannak tűnt, hogy Bukarest, Varsó, Vilnius, Riga és Tallinn mellett a kelet-európai ruszofóbia egyik fővárosa lesz” – emeli ki a szerző.
Orbán Viktor az, ami volt
Ami Orbán Viktor személyét illeti, arra a következtetésre jutottak, hogy nem sokat változott az évek alatt.
Ő az, ami volt, és az is maradt: nemzeti-konzervatív, antikommunista, keresztény ihletésű politikus
– írják, ugyanakkor kijelentik, hogy „Orbán semmiképpen sem Nyugat- vagy Amerika-ellenes, és soha nem is volt az”, de a cikk rávilágít a nem túl kiegyensúlyozott magyar–amerikai viszonyokra.
Az írásban kitérnek arra, hogy a magyar kormány elsők között szólalt fel az Oroszországra kivetett szankciók ellen, amelyet a Nyugat azzal magyaráz, hogy Magyarország nagy hasznot húz a Moszkvával kötött gazdasági megállapodásokból.
„De a lengyelek és a románok is részesültek ezekből az előnyökből, és a balti államok jobban függenek az orosz gazdaságtól, mint Magyarország (ami rekordméretű uniós inflációt eredményezett), mégis a vezetőik pontosan az ellenkező módon viselkednek, mint Orbán” – olvasható a cikkben, melynek írója szerint senki nem lepődne meg, ha a magyar kormányfő is hasonló retorikát használna. Hozzáteszik:
Ami viszont meglepő, az az, hogy az »Oroszország elleni harc« helyett a szövetségeseivel dacol.
Ez a nemzet utálja, ha idegen nyelven parancsolnak neki
S hogyan látja a cikk szerzője a magyarokat? Arra is választ kapunk:
Az Európa szívében csodálatosan elhelyezkedő finnugor nép soha nem szerette a kívülállókat. A magyarok nacionalisták, földbirtokos nemzet, hátsó padsorokban ülő nemzet, egoista nemzet. Nem szívesen látják a »kívülállókat«, különösen nem a muszlimokat. Nem szívesen látnak senkit, aki beleszól az ügyeikbe, és útban van (...) Egyszerre szenvednek nagyhatalmi komplexustól és megosztottságtól. Reszketnek az egyenruháktól, kitüntetésektől és minden katonai dologtól.
„Budapest könnyedén szembeszáll és sértegeti nemcsak Brüsszelt, hanem Washingtont is, miközben az elit egy részével normális munkakapcsolatot tart fenn” – olvasható a cikkben, melynek írója úgy látja: „ez a nemzet utálja, ha idegen nyelven parancsolnak neki. Túlságosan tisztelik magukat ahhoz, hogy mások véleménye alapján tájékozódjanak. Bármilyen politikát lejáratnak, ha úgy érzik, hogy az nem a nemzeti érdekeiknek felel meg”.
Ez az önértékelés az, ami hiányzik a mai Európából, még a Magyarországnál sokkal erősebb országokban is
– jelenti ki a cikkíró. Szerinte: „az önbecsülés tehát az a gyűjtőpont, amely körül Oroszországnak a belátható jövőben szövetségeseket és partnereket kell keresnie. És a nacionalista Orbán példája azt mutatja, hogy nem engedhetjük meg magunknak a Szovjetunió ideológiai elmaradottságát”.
Van magyar nacionalizmus, és van beszűkült nacionalizmus. Nagy különbség – ezt meg kell érteni
– zárja gondolatait a Ria Novosztyi újságírója.
(Borítókép: Orbán Viktor budapesti sajtótájékoztatóján 2022. december 21-én. fotó: Kisbenedek Attila / AFP)