Mennek a Leopárdok Kijevbe, tömegek üdvözölték a lengyel bejelentést

GettyImages-1437048226
2023.01.12. 07:09
Andrzej Duda lengyel elnök nemrég bejelentette, hogy Varsó Leopard harckocsikat küld Ukrajnának, egy felvételen pedig jól látható, amint tömegek üdvözlik a bejelentést Lvivben. A Leopard 2 az elmúlt évtizedekben a nyugati világ legelterjedtebb harckocsijává vált.

Mint arról beszámoltunk, Andrzej Duda lengyel elnök szerdán bejelentette, hogy Varsó Leopard 2 harckocsikat küld Ukrajnának egy nemzetközi koalíciós megállapodás részeként. Duda Ukrajnában, Lvivben tárgyalt Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel és a litván államfővel.

Egy felvételen jól látható, amint tömegek üdvözlik Andrzej Duda lengyel elnököt Lvivben a bejelentés után.

Egy zászlóaljnyi segítség

A lengyel államfői hivatal honlapján közvetített, Volodimir Zelenszkij ukrán és Gitanas Nauseda litván elnökkel közös sajtóértekezleten Duda egy zászlóaljnyi Leopard harckocsit említett. A lengyel hadsereg esetében egy harckocsizászlóalj 14 darab harci járművel van felszerelve.

A lengyel elnök közölte: Lengyelország egy nemzetközi koalíció keretében akarja átadni a hadi felszerelést. Ezen koalíció keretében Lengyelország döntést hozott az első harckocsicsoport szállításáról, amely felszerelés „remélhetőleg a más államok által felajánlott Leopard- és egyéb harckocsizászlóaljakkal együtt hamarosan megerősíti Ukrajna védelmét” – jelentette ki Duda.

A TASZSZ orosz állami hírügynökség úgy tudja, hogy Lengyelországban 126 Leopard 2A4 harckocsi és 105 Leopard 2A5 harckocsi áll szolgálatban a fegyveres erőknél.

A Leopard 2, a NATO legelterjedtebb harckocsija

A német Leopard 2-es harckocsi a 70-es évek korszerű szovjet harckocsijaira adott válaszként jelent meg az amerikai M1 Abrams típussal egy időben. Az elmúlt évtizedekben a nyugati világ legelterjedtebb harckocsijává vált, több mint húsz ország rendszeresítette Európától Dél-Amerikán át Ázsiáig. A NATO-tagországok közül szinte csak az nem rendszeresítette, aki kénytelen volt saját típusát használni, vagy nem volt lehetősége választani.

Népszerűségének oka a német harckocsifejlesztési tapasztalatok mellett a viszonylag gazdaságos üzemeltetés, a kimagasló harci teljesítmény és nem utolsósorban a fejleszthetősége. Páncélzata cserélhető, így mindig a kor színvonalán álló, különleges összetételű és felépítésű páncélelemekkel rendelkezik. A több évtizedes konstrukció a világ élvonalába tartozik napjainkban is. 

„Úgyis fémhulladék lesz”

Dmitrij Medvegyev, az orosz Biztonsági Tanács helyettes vezetője is reagált a hírekre. Közleményében Medvegyev a nyugati harckocsikat, köztük a brit Challenger 2-t és a német Leopardot vasnak nevezte, amely hamarosan

úgyis rozsdás fémhulladékként végzi.

Míg Ukrajna, Litvánia és Lengyelország vezetőit „nyomorultaknak, birodalmi ambícióktól és fantomfájdalmaktól szenvedőknek” nevezte.

Az orosz–ukrán háború eseményeit az Index is folyamatosan követi, csütörtöki élő hírfolyamunk ide kattintva érhető el.

(Borítókép: Sean Gallup / Getty Images)