Fukusimai katasztrófa: Japán egymillió tonna radioaktív vizet ürít a tengerbe
Az erőművet üzemeltető Tokyo Power Electric Company a művelet végrehajtása előtt megszűri a szennyezett vizet, hogy a nehezen eltávolítható tríciumon kívül a további káros izotópoktól megszabaduljon.
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) szerint az eljárás biztonságos, de a szomszédos országok aggodalmuknak adtak hangot. Japán valamikor tavasszal vagy nyáron hajthatja végre a tervet, közölte pénteken Macuno Hirokazu, a japán kormány főtitkára.
Az erőmű naponta 100 köbméter szennyezett vizet termel, amely talajvíz, tengervíz és a reaktorok hűtésére használt víz keveréke. Ezt a vizet megszűrik és tartályokban tárolják – írja a BBC.
A szűrési folyamatot követően felhígítják a vizet, és csak utána öntenék azt a tengerbe. A tervek szerint a tárolók leengedése után tovább folytatódhat az erőmű leszerelése.
A terv kemény ellenállásba ütközött a régió halászegyesületeinek részéről, akik tartanak attól, hogy a szennyezett víz kárt tehet az élővilágban, ami negatív hatást gyakorolna a megélhetésükre. A szomszédos országok, Kína, Dél-Korea és Tajvan szintén aggodalmuknak adtak hangot.
Északkelet-Japánt 2011. március 11-én 9,0 erősségű földrengés rázta meg, amely aztán óriási cunamit váltott ki. A hullámok a fukusimai atomerőművet is elérték, elárasztva három reaktort, súlyos katasztrófát okozva ezzel. A hatóságok tiltott zónát hoztak létre, ahogy a sugárzás kezdett továbbterjedni, emiatt több mint 150 000 embert kellett evakuálni a régióban.