Az azeriek megint leállították a gázszállítást Hegyi-Karabahba
További Külföld cikkek
- Így vadásszák le az ukránok a Putyinhoz hű embereket
- Fordulat jön Ukrajna fegyverellátásában, színre lépett a NATO
- Merényletet terveztek Ferenc pápa ellen, részleteket közölt az egyházfő
- Az egész világ Oroszországra figyel, érkezhet a megtorlás a moszkvai merényletre
- Uniós eljárás indul a TikTok ellen a romániai választásokba történő „beavatkozás” miatt
Meszrop Arakelján azt mondta, hogy Baku folytatja a térségben az örmények kiutasítását és vegzálását célzó akcióit.
Azerbajdzsán ismét leállította a gázszállítást Hegyi-Karabah Köztársaságba
– közölte a tanácsadó.
Az Azerbajdzsánhoz tartozó, de örmény fennhatóságú Hegyi-Karabah Köztársaság vezetői decemberben is arról adtak tájékoztatást, hogy Azerbajdzsán megszakította a terület földgázellátását.
a drasztikus lépést „humanitárius és gazdasági terrorizmusnak” minősítették.
Az azeri környezetvédelmi aktivisták akkor az örmények szerint lezárták a Lacsin-folyosót, amelyen keresztül halad az egyetlen járható útvonal Örményországból Hegyi-Karabahba. A területen akkor is fűtés nélkül maradtak az emberek. A folyosónál ideiglenesen orosz békefenntartó kontingens állomásozott. Baku kijelentette, hogy nem történt útlezárás, civil járművek mindkét irányba szabadon közlekedhettek – írja a TASZSZ hírügynökség.
Humanitárius katasztrófa fenyeget
Nikol Pasinján örmény miniszterelnök előző év végén elmondta: a lezárás miatt élelmiszerhiány következett be Hegyi-Karabahban, továbbá kifejezte aggodalmát amiatt is, hogy a kórházban lévő betegeknek szakszerű ellátásra lenne szükségük, a blokád miatt viszont nem lehet őket Örményországba szállítani. Az örmény állam december 14-én az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordult azzal a követeléssel, hogy kötelezze Azerbajdzsánt a Lacsin-folyosó blokkolásának feloldására.
Tavaly tavasszal az Azerbajdzsán által ellenőrzött területen áthaladó vezetéken történt gyanús robbanás után többször is leállt a Hegyi-Karabah Köztársaságba irányuló földgázszállítás.
Az örmények akkor azt gyanították, hogy a felrobbant gázvezeték javítási munkálatai során az azeri fél beszerelt egy szelepet, amelyen keresztül leállította a gázellátást.
A két ország határán fekvő területért évtizedek óta zajlanak harcok. A Hegyi-Karabah térséget érintő konfliktus miatt a nyolcvanas és a kilencvenes években több fegyveres összecsapás, 2020-ban hathetes háború tört ki, majd 2020 novemberében fegyverszünetben állapodtak meg a szemben álló felek. Legutóbb tavaly szeptemberben újultak ki a harcok, majd több mint 200 ember halála után ismét tűzszünetet kötött Azerbajdzsán és Örményország, de nem sokkal később az egyezmény megszegésével vádolták meg egymást.