- Külföld
- születés
- gyermek
- népességcsökkenés
- termékenységi ráta
- demográfia
- válság
- kína
- koronavírus-járvány
Évtizedek óta nem látott válsággal kell szembenéznie Kínának
További Külföld cikkek
- Mégsem akar szenátor lenni Donald Trump fiának felesége
- Lezuhant egy kisrepülőgép egy brazíliai üdülővárosban
- Túlélhető az atomcsapás a saját magánbunkerünkben?
- Iszonyatos fegyverkezésbe kezdtek a görögök, Törökországot ez aggasztja
- Még két hónapot csúszik az űrben rekedt kozmonauták hazatérése, akik júniusban indultak egyhetes kirándulásra
Kína népessége 60 év óta először csökkent, az országos születési ráta rekordalacsonyra, 6,77 születésre zsugorodott 1000 főre vetítve. A 2022-es népesség – 1,4118 milliárd – 850 ezerrel csökkent 2021-hez képest.
A kormány tájékoztatása szerint tavaly 9,56 millió ember született Kínában, míg 10,41 millióan meghaltak. A kínai tisztviselők évek óta próbálkoznak a tendencia megfordításával, lazítottak az egygyermekes politikán, és anyagi ösztönzőket kínáltak a több gyermeket nevelő családoknak. Egyik politika sem vált be, így az ázsiai ország könnyen demográfiai válságba sodródhat, ami nemcsak Kínára és gazdaságára, hanem az egész világra kihatással lehet – írja a The New York Times.
Az elmúlt négy évtizedben Kína gazdasági nagyhatalommá és a világ gyárává vált. Ez a várható élettartam növekedéséhez vezetett (ugyanis a szakértő szerint a jóléti társadalom velejárója, hogy bezuhan a termékenységi ráta), ami hozzájárult a jelenlegi népességcsökkenéshez – egyre többen éltek tovább, miközben kevesebb csecsemő született.
A kínai népességfogyásról szóló hírek a pekingi kormány számára egy kihívásokkal teli időszakban érkeznek, ne felejtsük el, hogy a koronavírus-járvány új hulláma folyamatosan szedi áldozatait az országban. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy 2021-ben Kína gazdasága csak 3 százalékkal nőtt, ami közel négy évtizede a leglassabb ütem.
Kínában sok szülő a bizonytalan gazdasági helyzettel magyarázza, miért nem vállal egynél több gyereket. Japánnal és Dél-Koreával együtt Kínában az egyik legalacsonyabb a termékenységi ráta a világon, ami a jövedelmek növekedésével és az oktatási szint emelkedésével magyarázható: az életminőség javulásával az emberek tovább élnek – vonták le a konklúziót a szakemberek.
Kína népességcsökkenését ebben a szakaszban nagyon nehéz lesz visszafordítani – mondta Philip O’Keefe a Kaliforniai Egyetemről.
(Borítókép: Sawayasu Tsuji / Getty Images)