Mostantól nem büntetik a kokain és a heroin birtoklását Kanada egyik tartományában
További Külföld cikkek
- Amikor karácsonykor együtt fociztak a lövészárkok között az ellenséges katonák
- Friss kutatásban kérdezték a lengyeleket a Magyarországon menedéket kapó lengyel politikusról
- Az elsüllyedt orosz teherhajó tulajdonosa szerint terrortámadást hajthattak végre ellenük
- Nagy tűz ütött ki a Trónok harca egyik forgatási helyszínén
- Szent kaput nyitott egy római börtönben Ferenc pápa
Keddtől a felnőttek legfeljebb 2,5 gramm kokaint, heroint, illetve metamfetamint, fentanilt és morfiumot birtokolhatnak. Kanada szövetségi kormánya helyt adott a nyugati parti tartomány kérésének, hogy elindíthassa a hároméves kísérletet − írta meg a BBC.
A tartománnyal délen határos az Egyesült Államok Oregon állama, amely hasonló politikát követve 2020-ban dekriminalizálta a kemény drogokat.
A kísérleti projekt indulása előtt Brit Columbia és a szövetségi hatóságok felvázolták a szabályokat az ellenőrzött kábítószerekről és anyagokról szóló törvény alól szövetségi szinten jóváhagyott mentesség alapján.
Bár ezek az anyagok továbbra is illegálisak maradnak, a felnőtteket, akiknél összesen kevesebb mint 2,5 gramm kábítószert találnak, nem tartóztatják le, nem emelnek vádat ellenük, és a szereket sem foglalják le. Ehelyett tájékoztatást kapnak a rendelkezésre álló egészségügyi és szociális szolgáltatásokról.
Carolyn Bennett, a mentális egészségért és a függőségekért felelős szövetségi államtitkár hétfőn óriási váltásnak nevezte a lépést a drogpolitikában, amely „a további kriminalizálás helyett a bizalmi és támogató kapcsolatok kialakítását részesíti előnyben az egészségügyi és szociális szolgáltatásokban”.
Életeket menthet az új szabályozás
Mintegy 10 ezer helyi lakos halt meg kábítószer-túladagolásban azóta, hogy Brit Columbia 2016-ban közegészségügyi vészhelyzetnek nyilvánította a kábítószereket.
A fogyasztók dekriminalizálása lebontja a kábítószer-fogyasztással kapcsolatos félelmet és szégyenérzetet, és biztosítja, hogy nagyobb biztonságban érezzék magukat, ha életmentő támogatásért kell folyamodniuk
− mondta Jennifer Whiteside, Brit Columbia mentális egészségért és függőségekért felelős államtitkára.
A tartományban több ezer rendőr kapott képzést a szabálymódosításról, köztük a tartomány legnagyobb városában, Vancouverben is.
A program 2023. január 31-től 2026. január 31-ig tart, hacsak a szövetségi kormány azt nem vonja korábban vissza.
Egyes szakértők megkérdőjelezték a 2,5 grammos korlátot, mondván, hogy az sok komoly függő számára nem elegendő.
A kábítószerek árusítása továbbra is illegális marad. Ugyancsak illegális a kábítószer birtoklása iskolák, gyermekgondozási intézmények és repülőterek területén.
Kanada 2018-ban országszerte legalizálta a kannabisz szabadidős célú használatát felnőttek számára.
A most kis mennyiségben engedélyezett négy kábítószer azonban továbbra is tiltott marad, ami azt jelenti, hogy a marihuánával ellentétben nem fogják boltokban árusítani azokat. A határon átnyúló kereskedelmük is illegális marad.