Beperelték Ursula von der Leyent
További Külföld cikkek
- Matteo Salvini odaszúrt egyet az Európai Bizottságnak
- Kiderült, miért omlott le a tragédiát okozó előtető az újvidéki állomáson
- A libanoni tűzszünet semmit nem old meg, csak elodázza a közel-keleti válságot
- FBI: Bombatámadással fenyegették meg Donald Trump kabinetjelöltjeit
- Véget ért Marine Le Pen tárgyalása, de csak márciusban derül ki, indulhat-e a következő elnökválasztáson
Tovább dagad az Európai Bizottság német elnökének, Ursula von der Leyenéknek az SMS-ügye. Annak ellenére, hogy az európai ombudsman már tavaly januárban megállapította, hogy az Európai Bizottságnak nyilvánosságra kellene hoznia a Bizottság elnöke és a Pfizer vezérigazgatója közötti üzenetváltásokat, von der Leyen csapata ezt a mai napig nem tette meg.
Azonban vannak, akik megunták a várakozást, és a New York Times úgy döntött, perrel próbálja kötelezni az EB-elnököt, hogy hozzák nyilvánosságra az SMS-eit.
A pert még január 25-én indították a luxemburgi székhelyű Európai Unió Bíróságán (EUB), azonban eddig túl sok információ nincs róla. Az amerikai lap szűkszavúan csak úgy kommentálta az ügyet a Politicónak, hogy a The New York Times sok, információszabadságra vonatkozó kérelmet nyújt be, és sok az aktív ügy, emiatt jelenleg nem tudnak nyilatkozni, míg a von der Leyen vezette uniós intézmény elhárította a kéréseket.
A Bizottság elnökének az SMS-ügye egyébként régóta húzódik: von der Leyen még egy, The New York Timesnak 2021-ben adott interjúban árulta el egykor, hogy gyakran vált üzeneteket a Pfizer-vezérigazgató Albert Bourlával, miközben az EB elnökeként épp 1,8 milliárd vakcina lekötéséről tárgyalt a gyógyszeripari céggel.
Ezután a netzpolitik.org újságírója kikérte az Európai Bizottságtól ezeket az üzeneteket,
azonban azt az Európai BIzottság nem adta ki, mondván: az EB-elnök üzenetváltásai egy cég vezérigazgatójával nem minősülnek iratnak, így azokat nem őrzik meg.
A Bizottság eddig még nem hozta nyilvánosságra az SMS-eket, annak ellenére, hogy az európai ombudsman tavaly januárban megállapította, hogy bármilyen tartalom, amely a döntéshozatallal, a tevékenységgel és a döntésekkel kapcsolatos, függetlenül annak formájától, az dokumentumnak minősül, mivel nem a forma, hanem a tartalom számít.
Egyébként mint arra a Spiegel egy korábbi cikkében emlékeztetett, von der Leyennek nemcsak EB-elnökként, hanem még német védelmi miniszterként is volt egy hasonló ügye: akkor a Bundestag egyik bizottsága szerette volna elkérni Von der Leyen üzeneteit, mindhiába.
(Borítókép: Ursula von der Leyen 2014. július 2-án. Fotó: Adam Berry / Getty Images)