Merkelt is behúzták a csőbe az oroszok
További Külföld cikkek
- Ismeretlen törzset találtak az Amazonas mélyén, felvételek készültek róluk
- Elképesztő ígéretekkel fordult rá az ünnepekre Donald Trump
- Meghalt egy nő, miután felgyújtották a New York-i metróban
- 20 év börtönt kaphat egy orosz nő, aki a reptéren akarta hagyni az újszülött gyermekét
- Nagyon bevásárolt az amerikai jobboldal Elon Muskkal
A telefonbeszélgetés egyes részleteit a hívás indítói, a Lexus álnéven ismertté vált Alekszej Sztoljarov és a Vovanként emlegetett Vlagyimir Kuznyecov hétfőn Telegram-oldalukon is megosztották. Mint írták, Angela Merkel a 2015-ben Petro Porosenko ukrán és Francois Hollande francia volt elnökök közreműködésével megkötött minszki békeszerződéssel kapcsolatban nyilatkozott, hangoztatva, hogy annak köszönhetően „Ukrajna értékes időt nyert”, mielőtt Oroszország megindította a most zajló háborút − közölte az MTI.
A volt kancellár hivatalának közleménye szerint a január 12-én lezajlott telefonhívás tolmácsolásában a német külügyminisztérium is részt vett. Merkel a hívás után a tárca felé jelezte „benyomásait, amelyeket a telefonhívás keltett benne” − közölte a tárca, de nem fejtette ki részletesebben, hogy a volt kancellár élt-e bármiféle konkrét gyanúval.
Nem Merkel volt az első áldozat
A páros a TASZSZ orosz állami hírügynökség hétfői híradása szerint Mark Esper korábbi amerikai védelmi minisztert is elérte telefonon. Ő akkor azt mondta nekik, hogy az ukrán nép az Oroszország elleni konfliktusban a piszkos munkát végzi el az Egyesült Államok számára.
A félrevezetett volt minisztert arra kérték, hogy ossza meg véleményét az Egyesült Államok szerepéről az ukrajnai konfliktusban.
Az ukrán nép azt a piszkos munkát végzi, amelyet mi magunk itt, az Egyesült Államokban nem akartunk elvégezni, és ezért fogjuk továbbra is támogatni Önöket mindennel, amivel tudjuk, legyen szó lőszerről, fegyverekről vagy hírszerzési értesülésekről
− hangsúlyozta Esper. Mint mondta, az Egyesült Államok számára „problémát jelent” Oroszország növekvő befolyása más országokban, így az afrikai kontinensen is.
Ugyanakkor a volt védelmi miniszter aggodalmát fejezte ki, hogy amerikai technológia kerülhet harmadik országok kezébe az Ukrajnának szánt fegyverszállítások révén. Hangsúlyozta: Washington fontosnak tartja, hogy ezek az eszközök ne kerüljenek rossz kezekbe.
Angela Merkel, aki 2005 és 2021 között töltötte be a német kancellári pozíciót, hivatali ideje alatt rendszeresen tárgyalt Porosenkóval, aki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök előtt, 2014 és 2019 között vezette az országot.
(Borítókép: Sean Gallup / Getty Images)