Közkívánatra hajnalig kocsmázhatnak a britek III. Károly koronázásakor
További Külföld cikkek
- Nem vett metrójegyet egy férfi a New York-i metróban, lelőtték a rendőrök
- Vlagyimir Putyint meglepő döntést hozott, rengeteg új fegyveres érkezhet az orosz hadseregbe
- „Minden rendben” – Ezek voltak a Titan tengeralattjáró legénységének utolsó szavai
- Navracsics Tibor: Ursula von der Leyen pozíciója gyengülni fog
- Fellebbez a TikTok az Egyesült Államokból való tiltással szemben
A brit uralkodót május 6-án, szombaton koronázzák meg a londoni Westminster-apátságban, az angol–brit uralkodók ősi koronázótemplomában. Itt koronázták meg 1953. június 2-án, trónra lépése után csaknem másfél évvel az akkor 27 esztendős II. Erzsébet királynőt, III. Károly néhai édesanyját is − közölte az MTI.
II. Erzsébetet életének 97., uralkodásának 71. évében, tavaly szeptember 8-án érte a halál nyári rezidenciáján, a skóciai Balmoral kastélyában. Halálának pillanata óta elsőszülött fia, Károly korábbi trónörökös a brit uralkodó.
III. Károly májusi koronázását nagyszabású koncerttel egybekötött háromnapos országos ünnepségsorozat kíséri.
A rendezvények központi elemei közé tartozik majd a Nagy Koronázási Ebédek (Coronation Big Lunches) nevű hatalmas össznépi utcabálsorozat, amelyet országszerte a helyi lakóközösségek szerveznek a koronázás másnapjára, várhatóan többmilliós részvétellel. A hosszú hétvége harmadik napjára, május 8-ra, hétfőre a brit kormány soron kívüli munkaszünetet hirdetett.
Három napig ünnepel az ország
A londoni belügyminisztérium hétfő esti bejelentése szerint Anglia és Wales népe három napig hajnalba nyúlóan ünnepelheti uralkodójának megkoronázását. Az Egyesült Királyság e két országában ugyanis május 5-én, pénteken, valamint szombaton és vasárnap a törvényben előírt 23 óra helyett kivételes engedéllyel másnap hajnali 1 óráig tarthatnak nyitva a pubok, a bárok, a klubok és egyéb olyan vendéglátóhelyek, amelyeknek önálló italmérési engedélyük van.
Skóciában és Észak-Írországban a helyi hatóságok döntenek majd arról, hogy engedélyezik-e a nyitvatartási előírások hasonló lazítását a koronázási hétvégén.
A brit belügyminisztérium előzetesen
külön konzultációt tartott az ügyben,
és az online kérdőívek kitöltőinek 77,1 százaléka válaszolt igennel arra a kérdésre, hogy a pubok a koronázás alkalmából a szokásosnál két órával hosszabb ideig legyenek-e látogathatók.
A Végzet köve
A koronázás elengedhetetlen kelléke a Végzet köve vagy másik nevén a Scone-i kő (skótul Lia Fail). A 158 kilós, egy rávésett keresztet leszámítva díszítetlen kő a skót királyok koronázásának volt elengedhetetlen kelléke 836-tól 1296-ig, amikor is az Arany János által a Walesi bárdokban megénekelt I. Edward angol király 1296-ban a westminsteri apátságba szállíttatta. Hosszú ideig itt maradt, a skót függetlenség jelképét 1996-ban szállították vissza Edinburghba, ahol a skót koronaékszerek között őrzik.
A legenda szerint ez a kő szolgált párnául Jákobnak, amikor álmában az égbe vezető lajtorját látta. A koronázás idejére újra Londonba fogják szállítani, és a koronázási trón alá, annak külön erre a célra kialakított rekeszébe helyezik.