- Külföld
- háború
- orosz-ukrán-konfliktus
- ukrajna
- oroszország
- hiperszonikus
- rakéta
- kinzsal
- drón
- vlagyimir putyin
Példátlan támadás érte Ukrajnát, ezt lehet tudni Putyin csodafegyveréről
További Külföld cikkek
- 96 éves korában meghalt Ursula Haverbeck, az elítélt holokauszttagadó
- Rosszul lett a WHO vezetője, kórházba kellett vinni egy csúcstalálkozóról
- Videón az orosz rakétatámadás, amelyről az egész világ beszélt – Putyin kísérleti fegyvere hatalmas pusztítást végzett
- Elraboltak egy csecsemőt egy bécsi kórház szülészeti osztályáról
- Pattanásig feszült a hangulat a Külügyi Tanács brüsszeli ülése előtt
A támadások főként energetikai létesítmények ellen irányultak, és több mint fél tucat régiót értek. Sújtották a fővárost, Kijevet, a fekete-tengeri kikötővárost, Odesszát és a második legnagyobb ukrán várost, Harkivot is.
A map of today's russian missile and drone attack on #Ukraine's civilians and civilian infrastructure
— Olga Klymenko (@OlgaK2013) March 9, 2023
* - where ** air-defense has successfully worked
*- where ** missiles have hot the targets pic.twitter.com/AWdNJa0Qb7
Az ukrán hadsereg szerint a légvédelem legalább 34 rakétát és négy kamikaze drónt semmisített meg, miközben a regionális tisztviselők tájékoztatása szerint öt ember meghalt a nyugati Lviv régióban. A délkelet-ukrajnai Dnyipropetrovszkban is meghalt egy ember a rakétacsapások következtében.
Az oroszok a háború kitörése óta először indítottak egy időben különböző típusú rakétákat. Olyan támadást hajtottak végre, amelyhez foghatóra én nem emlékszem
– nyilatkozta Jurij Ihnat, az ukrán légierő szóvivője.
Íme néhány fontos adat a Kinzsálról (ami oroszul „tőrt” jelent):
- Levegőből indítható ballisztikus rakétáról van szó, amely képes nukleáris vagy hagyományos robbanófejeket hordozni. Ukrajna szerint csütörtökön hatot lőttek ki belőle.
- Hatótávolsága a jelentések szerint 1500-2000 kilométer, miközben 480 kilogramm hasznos teherrel rendelkezik. Akár a 10 Mach (12 350 kilométer/óra) sebességet is elérheti.
- Az orosz MiG–31K és MiG–31I nehéz elfogó repülőgépeket választották a Kinzsál rakéták hordozására, aminek egyszerű oka van: azok bírják el a fegyvert.
- Ez egyike annak a hat darab „új generációs” csodafegyvernek, amelyeket Vlagyimir Putyin orosz elnök 2018 márciusában jelentett be.
Ilyen pusztításra képes a csodafegyver:
#Russian MOD showed footage of the destruction of an underground hangar with armament of the Armed Forces of #Ukraine by "Kinzhal" missile pic.twitter.com/Z4YOHE4RKv
— Middle East Update (@islamicworldupd) March 19, 2022
Vlagyimir Putyin 2021 decemberében, két hónappal az ukrajnai invázió előtt azt mondta, hogy Oroszország világelső a hiperszonikus rakéták terén, és mire más országok felzárkóznak, valószínűleg kifejlesztik az új fegyverek elleni technológiát.
A Kinzsál rakéták 2017 decembere óta állnak harckészültségben az orosz fegyveres erőknél. Ezek 2022. március 18-án estek át a tűzkeresztségükön az ukrajnai háborúban.
Az orosz védelmi minisztérium azt állította, hogy 2022. március 19-én kilőttek egy Kinzsál rakétát egy délnyugat-ukrajnai lőszerraktárra, ami a fegyver első ismert harci alkalmazása, írja a Reuters.
A washingtoni székhelyű CSIS (Center for Strategic and International Studies) szerint a fegyvert Iszkander–M típusú, rövid hatótávolságú ballisztikus rakétából fejlesztették ki, és elsősorban katonai infrastruktúra (repülőterek, raktárak, parancsnoki központok) megsemmisítésére lehet alkalmas. Emellett hajók és repülőgép-hordozók ellen is hatásos lehet a Kinzsál – írták a szakértő.
Ukrajna tehetetlen?
Ukrajna légvédelme nem képes lelőni az orosz Kinzsál hiperszonikus rakétákat – közölte csütörtökön a TASZSZ orosz állami hírügynökség.
Az ukrán hadvezetés várja az amerikai Patriot légvédelmi rendszerek érkezését, de „ezek sem jelentenek csodaszert”, mert elég nagy számban van szükség ezekből a rendszerekből – jegyezte meg Jurij Ihnat.
A drónok is nagy veszélyt jelentenek
Irán 2022 közepe óta több száz drónt szállított Oroszországnak, és bár Ukrajna képes lelőni a lassan mozgó pilóta nélküli repülőgépek (UAV) többségét, Oroszország nagymértékben támaszkodik az iráni fegyverre a háborúban.
Az Egyesült Államok és európai szövetségesei szankciók sorozatát vetették ki a drónprogramban és a fegyver Oroszországba történő szállításaiban érintett iráni magánszemélyekre és vállalatokra. Figyelmeztették Teheránt arra is, hogy a nukleáris tárgyalások újraindításának egyik feltétele az Oroszországba irányuló fegyverszállítások beszüntetése – írja az Iran International nevű honlap.
Oroszország válaszcsapásról beszél
„Válaszul a kijevi rezsim által március 2-án a Brjanszki területen végrehajtott terrortámadásokra az Orosz Fegyveres Erők megtorló csapást mértek Ukrajnára. Nagy hatótávolságú fegyverek, köztük Kinzsál hiperszonikus rakéták csapást mértek az ukrán katonai infrastruktúra kulcsfontosságú helyszíneire, a hadiipari komplexum vállalataira és a kapcsolódó energetikai létesítményekre” – jelentette be csütörtökön Igor Konasenkov altábornagy, az orosz védelmi minisztérium szóvivője.
„A csapás célját sikerült elérni, és minden kijelölt célpontot eltaláltak” – hangsúlyozta a tábornok.
(Borítókép: MiG–31K vadászrepülőgép Kinzsal rakétával 2018. május 9-én. Fotó: Sefa Karacan / Anadolu Agency / Getty Images)