- Külföld
- franciaország
- nagy-britannia
- egyesült királyság
- rishi sunak
- emmanuel macron
- csúcstalálkozó
- fegyver
- nato
- háború
- orosz-ukrán-konfliktus
Szuperfegyvert fejleszt ki a francia és a brit kormány, hosszú háborúra készülnek
További Külföld cikkek
- Börtönbüntetésre ítéltek egy gyilkosságra felbérelt svéd tinédzsert Dániában
- Halálos fenyegetést kapott a Paraméter szerkesztősége
- Nyilvánosan megöléssel fenyegette az alelnök a Fülöp-szigeteki elnököt, most mindent tagad
- Fellélegezhet a Közel-Kelet, szerdától életbe léphet a tűzszünet Izrael és a Hezbollah között
- Földbe állhat az orosz hadigazdaság, Putyinra káosz várhat a háború után
A londoni miniszterelnöki hivatal ismertetése szerint a pénteki csúcsértekezleten brit részről Rishi Sunak kormányfő mellett jelen lesz James Cleverly külügyminiszter, Suella Braverman belügyminiszter, Ben Wallace védelmi miniszter, Grant Shapps energiabiztonsági miniszter, Mark Harper közlekedési miniszter, valamint Thérese Coffey környezetvédelmi, élelmezésügyi és vidékfejlesztési miniszter.
A Downing Street pénteki tájékoztatása szerint Rishi Sunak és Emmanuel Macron várhatóan
megállapodik olyan nagy hatótávolságú, precíziós irányítású, új generációs csapásmérő fegyverzet közös kifejlesztéséről,
amilyenre a NATO-nak szüksége van a növekvő orosz fenyegetéssel szembeni védelemhez.
Sunak londoni hivatala szerint megállapodás várható arról is, hogy Nagy-Britannia és Franciaország még nagyobb mértékben összehangolja az ukrajnai fegyverszállításokat és az ukrán haditengerészetnek nyújtott kiképzést – írta az MTI.
Hosszú távú háborúra készülnek
A londoni miniszterelnöki hivatal megfogalmazása szerint a brit kormányfő és a francia elnök áttekinti azt a szerepet is, amelyet a NATO-tagországok tölthetnek be olyan biztonsági biztosítékok nyújtásában,
amelyekre Ukrajnának hosszú távon lesz szüksége önmaga megvédéséhez.
A Downing Street szerint a pénteki csúcstalálkozó kiemelt témája lesz az illegális migráció elleni közös fellépés is. A brit kormány a héten új törvénytervezetet terjesztett elő, amely alapján azoknak, akik illegálisan lépik át a brit határt, véglegesen megtiltják, hogy valaha is visszatérjenek Nagy-Britanniába, menedékjogi kérelmük pedig külön elbírálás nélkül érvénytelennek minősül.
A Downing Street pénteki tájékoztatása kiemeli, hogy a legutóbbi hivatalos kétoldalú brit–francia csúcstalálkozót 2018-ban rendezték Londonban. Az akkori csúcstalálkozó idején Nagy-Britannia még az Európai Unió tagja volt. A brit EU-tagság három éve, 2020 januárjában szűnt meg, és ugyanannak az évnek a végén Nagy-Britannia az EU egységes belső piacáról és vámuniójából is kilépett.
A háború fejleményeit pénteken is percről percre közvetítjük ebben a cikkünkben.