Zelenszkij kockázatos döntése visszaüthet Ukrajna számára

GettyImages-1243072221
2023.03.11. 07:32
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök belerángatta magát egy kimerítő háborúba, ez a döntés pedig hosszú távon Moszkvának kedvezhet – írja Sean Bell katonai elemző.

A két világháború öröksége – a tömeges áldozatokkal járó kimerítő háborúk – arra késztette a Nyugatot, hogy újragondolja katonai doktrínáját. Ennek folyományaként a nyugati hadseregek kifejlesztették az úgynevezett manőverező hadviselést, amely a csúcstechnológiás fegyvereket az ellenség harci moráljának megsemmisítésére használja fel, helyezi képbe az olvasót a szakértő.

Oroszország és Ukrajna azonban sok közös örökséggel, történelemmel és hagyománnyal rendelkezik. A középkori háborúkban a taktika kevés szerepet kapott, a hangsúly a nyers brutalitáson volt, írja Sean Bell, aki a következő gondolatmenetében már a mostani háborút elemzi.

Szerinte Oroszország „Góliátja” Ukrajna „Dávidját” egy kimerítő háborúba akarja bevonni, mert ebben látja a győzelem kulcsát.

Putyin kihívás elé állította Zelenszkijt

Ezzel szemben Ukrajnának meg kell találnia a módját annak, hogy a nyugati csúcstechnológiás fegyvereket kihasználva saját katonai előnyre tegyen szert – teszi hozzá az elemző.

Ez azonban kulturális kihívás elé állítja Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt: választania kell, hogy gladiátor módjára harcol Oroszországgal, vagy alkalmazkodik a túlélés érdekében.

Sean Bell úgy látja, a Bahmutért folytatott elhúzódó és véres csata megmutatta a kultúrák közötti összecsapást.

Bahmut nem jelentős katonai célpont, azonban szimbolikus jelentőségűvé vált. Az amerikai hadsereg a stratégiai visszavonulást részesíti előnyben, hogy megőrizze az ukrán hadrafoghatóság korlátozott szintjét az előttük álló csatákhoz, ami egy klasszikus manőverező megközelítés – írja.

Zelenszkij elnök azonban a város megerősítése mellett döntött, így belerángatta magát egy kimerítő háborúba. Ezzel kockáztatott, mert lehet, hogy ez a lépés végül Oroszországnak kedvez

– vélekedett Sean Bell, aki szerint ebben a háborúban nem lesznek győztesek, de egyik fél sem engedheti meg magának, hogy veszítsen.

„Ha Ukrajna túl akarja élni a háborút, akkor meg kell őriznie korlátozott erőforrásait, meg kell gyengítenie Oroszország harci akaratát és képességét, majd újra kell építenie magát” – írja a katonai elemző.

Az orosz–ukrán háború eseményeit folyamatosan követjük, szombati percről percre frissülő cikkünket itt találja.

(Borítókép:  Volodimir Zelenszkij 2022. szeptember 9-én. Fotó: Alexey Furman / Getty Images)