Nukleáris reformot hajtanak végre a franciák, atomerőművekkel függetlenednének az orosz gáztól
További Külföld cikkek
- Kórházba került egy 9 éves kisfiú, miután több embert is elgázolt a járdára felhajtó taxi New Yorkban
- Nem adják fel, folytatódik a szlovén Alpokban eltűnt magyar túrázó keresése
- Holttestet találtak egy repülőgép futóművében
- Több ember meghalt Aszad híveinek véres támadásában
- Ismét megrongálódott egy kábel a Balti-tengeren, akár szabotázs is lehetett
A törvényjavaslat egy évvel azután született meg, hogy Macron ígéretet tett az ország nukleáris iparának korszerűsítésére és bővítésére, ezzel felrúgva elődje azon kötelezettségvállalását, hogy a Franciaországot fűtő atomenergia arányát 50 százalékban maximálja a jelenlegi 70 százalékról, amely a legmagasabb a világon – számolt be a France 24.
A tervezet szerint Franciaország 2035-ig hat új, második generációs európai nyomott vizes reaktort (EPR) épít, és további nyolc kisebb reaktor építését is megfontolja. A törvényjavaslat célja az új erőművek engedélyezéséhez és építéséhez szükséges adminisztratív és bürokratikus folyamatok egyszerűsítése. Emellett eltörli a Francois Hollande korábbi elnök által bevezetett 50 százalékos felső határt.
Maud Bregeon, Macron kormányzó Reneszánsz pártjának egyik törvényhozója szerint a jogszabály „lehetővé tenné Franciaország számára a karbonsemlegesség elérését” azáltal, hogy növelné a nukleáris forrásokból származó, alacsony szén-dioxid-kibocsátású energia arányát. Hozzátette, hogy ez az ország energiafüggetlenségét is erősítené, mivel az európai országok igyekeznek függetlenedni az Oroszországból importált gáztól és olajtól.
A törvényjavaslat elfogadásában a francia kormány a konzervatív Les Républicains párt támogatására számít, de az elöregedő atomreaktorok biztonságával kapcsolatos aggodalmak miatt félő, hogy a tervezetet elutasítják. Tavaly novemberben ugyanis Franciaország 56 atomreaktora közül 26-ot állítottak le javítás vagy karbantartás miatt, ami arra kényszerítette az országot, hogy Németországból importáljon áramot. A közvélemény-kutatások szerint azonban az atomenergia ellenzői vesztes csatát vívnak, mivel a közvélemény egyre inkább az iparág felé fordul, ahogy a fogyasztókat egyre inkább terheli a növekvő energiaárak súlya.
Paksról is tárgyalnak
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Franciaországban tárgyal a Framatome, a nukleáris ipar egyik világvezető vállalatával a PAKS2-beruházásban való francia részvétel növeléséről. Erről a tárcavezető közösségi oldalán számolt be.
Először a világgazdaság talpra állásának lehetőségeiről lesz majd módunk egyeztetni az OECD főtitkárával, Mathias Cormann barátunkkal, majd gyorsan repülünk is Flamanville-be, ahol a nukleáris ipar egyik világvezető vállalatával, a Framatome-mal tárgyalunk a PAKS2-beruházásban való francia részvétel növeléséről
– írta Szijjártó Péter hivatalos Facebook-oldalán.
Mint megírtuk, hétfőn Orbán Viktor miniszterelnök is Franciaországba utazik, pontosabban annak fővárosába, Párizsba. A kormányfő egy munkavacsora keretében tárgyal Emmanuel Macron francia köztársasági elnökkel. A megtárgyalandó témák között az aktuális európai ügyeket, az ukrajnai háborút, az európai versenyképességet, az energiaügyeket és az európai védelmi ipar helyzetét is érintik.
(Borítókép: Nathan Laine / Bloomberg / Getty Images)