Razzia indult, radioaktív fémhengert keresnek a thai hatóságok
A sugárzó cézium-137-et tartalmazó, 30 centiméter hosszú, 25 kilogrammos tartály hiányát múlt pénteken fedezték fel a Bangkoktól száz kilométerre keletre fekvő gőzerőműben, Pracsinburi tartományban, de a Bangkok Post című lap szerint elképzelhető, hogy már február végén eltűnt, viszont az erőmű-üzemeltető csak pénteken értesítette erről a rendőrséget.
A tartományi kormány sajtókapcsolatokért felelős munkatársa szerint a hatóságok szerda óta több helyszínen, egyebek között fémhulladékudvaroknál keresték a fémhengert.
Az illetékes egészségügyi szakemberek figyelmeztették a lakosságot, hogy
a radioaktív anyaggal való tartós, közvetlen érintkezés bőrkiütést, hajhullást, bélfekélyt, valamint fáradtságot és hányást is okozhat.
Elmondásuk szerint a cézium-137-tel való rövid távú érintkezés nem feltétlenül mutat azonnali tüneteket, azonban növeli a rákos megbetegedések kialakulásának kockázatát.
A cézium-137 izotóp halmazállapotában nagyban hasonlít a konyhasóhoz, ezért a tartály felnyitásakor könnyen szétszóródhat
– mondta az ország egyik magas rangú egészségügyi tisztségviselője. Az eltűnt sugárzó eszközt egy 17 méter magas silóhoz csatlakoztatva, a tárolóban lévő hamu mérésére használták.
Az erőmű tulajdonosa, a National Power Supply Public vállalat közlése szerint nem világos, hogy az eszköz milyen körülmények között tűnt el. A vállalat 50 ezer bát (538 ezer forint) nyomravezetői díjat ajánlott fel az ügyben.
Két hónappal ezelőtt Ausztráliában egy apró, csupán 8 milliméter átmérőjű és 6 milliméter magas, ám az emberi szervezetre roppant veszélyes cézium-137 izotópot tároló kapszula veszett el szállítás közben. A kapszulát egyheti keresés után egy közút mentén találták meg a hatóságok.
Több mint húsz évvel ezelőtt illegálisan megsemmisített kobalt-60 radioaktív anyagot tartalmazó tartályokat találtak Bangkok külvárosában. Az MTI beszámolója szerint akkor az erős sugárzás miatt legalább öt embert szállítottak kórházba.