- Külföld
- északi áramlat 2
- gázvezeték
- robbantás
- pulitzer-díj
- újságíró
- seymour hersh
- joe biden
- the new york times
- die zeit
Nem is Moszkva ellen szólt az Északi Áramlat felrobbantása?
További Külföld cikkek
- Nagy tűz ütött ki a Trónok harca egyik forgatási helyszínén
- Szent kaput nyitott egy római börtönben Ferenc pápa
- Kórházba került egy 9 éves kisfiú, miután több embert is elgázolt a járdára felhajtó taxi New Yorkban
- Nem adják fel, folytatódik a szlovén Alpokban eltűnt magyar túrázó keresése
- Holttestet találtak egy repülőgép futóművében
Néhány hét telt el azóta, hogy Seymour Hersh Pulitzer-díjas amerikai oknyomozó újságíró névtelen hírszerzési forrásokra hivatkozva arról írt, hogy az amerikai haditengerészet búvárai a Baltops hadgyakorlat leple alatt tavaly júniusban robbanószerkezeteket helyeztek el az Északi Áramlat 2 gázvezeték alatt.
Joe Biden adhatott rá engedélyt
Cikkében azt állította, a műveletről szóló döntést személyesen Joe Biden amerikai elnök hozta meg, miután kilenc hónapon át tárgyalt a nemzetbiztonsággal foglalkozó kormányzati tisztviselőkkel, többek között Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadóval, Antony Blinken külügyminiszterrel, valamint Victoria Nuland politikai ügyekért felelős államtitkárral.
Az újságíró szerint az amerikai haditengerészet azt javasolta, hogy tengeralattjáróval robbantsák fel a gázvezetéket, az amerikai légierő pedig azt fontolgatta, hogy repülőgépről, egy távdetonátorral ellátott bombát dobjanak le. Hersh szerint a fő kérdés nem az volt, hogy végrehajtsák-e a műveletet, hanem hogy hogyan lehet úgy kivitelezni, hogy ne maradjon nyoma.
Újabb cikket írt róla
Hersh újabb írást jelentetett meg The Cover-up (Az eltussolás) címmel, amelyben kiemeli, hogy amíg a német és a nyugat-európai sajtó kiemelten foglalkozott az értesülésével, addig az amerikai elhallgatta azt, a Fehér Ház és a CIA pedig továbbra is tagad.
Két héttel ezelőtt, Olaf Scholz német kancellár washingtoni látogatását követően az amerikai és a német hírszerző ügynökségek megpróbálták még jobban elhomályosítani a történteket, azzal, hogy a The New York Timest és a Die Zeit német hetilapot hamis fedőtörténetekkel látták el, hogy megcáfolják azt a jelentést, miszerint Biden és amerikai ügynökök felelősek a csővezetékek megsemmisítéséért
– írta Hersh a cikkében.
Mint arra felhívja a figyelmet, a Fehér Ház és a CIA sajtósai következetesen tagadták, hogy az Egyesült Államok felelős lenne a csővezetékek felrobbantásáért, és ezek a formális tagadások bőven elegendők voltak a Fehér Ház sajtósainak.
Nincs bizonyíték arra, hogy bármelyik oda beosztott újságíró megkérdezte volna a Fehér Ház sajtótitkárát, hogy Biden megtette-e azt, amit minden komoly vezető megtenne: hivatalosan »megbízta« az amerikai hírszerzést, hogy minden eszközzel mélyreható vizsgálatot folytasson, és derítse ki, ki is követte el a balti-tengeri akciót. A hírszerző közösségen belüli forrás szerint az elnök ezt nem tette meg, és nem is fogja megtenni. Miért nem teszi? Mert tudja a választ
– vélekedik a Pulitzer-díjas újságíró.
Amerika az ukrán szimpatizánsokra kenné a dolgot
Az oknyomozó újságíró arra a The New York Times-cikkre utal, amelyben az amerikai hírszerzés adataira hivatkozva arról ír a lap, hogy egy Ukrajnával szimpatizáló csoport robbanthatta fel az Északi Áramlat gázvezetéket.
A hírre Kijev és Moszkva is reagált, elutasítva a jelentést. Mihajlo Podoljak ukrán elnöki tanácsadó úgy fogalmazott, élvezi az efféle „csodálatos összeesküvés-elméleteket”, de az ukrán államnak nincs köze a művelethez, és arról sem tudnak semmit, hogy kik lehettek az elkövetők. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője „a hírek manipulálására irányuló összehangolt kísérletként” utasította el a jelentést.
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.